Minulý týden jsme oslavili další výročí 17. listopadu. Jak Vy tu dobu, těch 28 let po sametové revoluci, hodnotíte? Co se povedlo a co naopak ne?
Ať se stane, co se stane, někdo je spokojený a někdo ne. To už nějak k člověku patří. A každý hodnotí. A to v každém segmentu našeho života. Zahraniční firmy se radují, jsme levná kořist. Dlouho lidi neměli skutečně velké peníze, a tak mnozí by prodali i vlastní matku, jen aby si na nějaké stříbrňáky sáhli. Ale to bych mohl takto do nekonečna hodnotit. Spíše na Váš dotaz upřu své pocity: jako národ máme větší potenciál, který se stále vyšší procento sociopatů bez ideí ve vrcholné politice snaží eliminovat. Potenciál, který stát využívat nechce. Stali jsme se 17. spolkovou republikou sousedního Německa a členem EU, se kterou neumíme hrdě spolupracovat. Raději hrozíme vystoupením, což je blbost. Podlehli jsme mocné náruči hmotného mamonu a vlastnictví. V pořádku, taková je doba, ale zároveň lidi se „vypalují“, blbnou, trpí psychika a dramaticky se zvyšuje procento těch, co ke svému životu nutně potřebují antidepresiva a psychofarmaka. Je to výsledek povedeného či ne?
I přesto, že - jak říkáme, od sametové revoluce uplynulo už 28 let, mnozí lidé stále dobu před rokem 1989 a po, srovnávají. A někteří tvrdí, že dříve bylo lépe. Co je k tomu podle Vás vede a bylo opravdu něco, co bylo tehdy lepší?
Ale vždyť všichni lidi žijí ze srovnávání. A srovnávání dob je historicky dané. Někdo řekne, že líp už bylo, někdo zase, že je teď nejlíp. Porovnávání je vždy individuální. Tehdy byl nepřítel jen jeden: přítel, nebo nepřítel jedné strany, komunistů. Dnes je naším nepřítelem alternativní pravda, která je všudepřítomná a tím pádem je naším nepřítelem neustálá pomatenost a zmatenost, co je a co pravda není. A v tom, kruci, aby se prase vyznalo! Můžeme cestovat, ale jsme pořád chudí turisté z východu. Můžeme podnikat, ale pro státní úředníky jsme automaticky zloději. Máme svobodu slova, ale nesmíme si jen tak říct, co si myslíme. A vyrostla v nás obří autocenzura. Je to lepší, nebo horší?
Minulý týden právě u příležitosti 17. listopadu vyrazilo do ulic Prahy a několika dalších větších měst poměrně dost lidí. Co to svědčí o náladě v České republice?
Nepoměrně více lidí, jak jsem si všiml, přijelo do Prahy nakupovat. Nepoměrně více lidí bylo toho dne shoppingovat. To svědčí o náladě v ČR. Včetně postoje prezidenta republiky s jeho tichou vzpomínkou…..
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora