Zvolení Miloše Zemana na Pražský hrad jste před časem uvítal, protože kritizoval kontroverzní amnestii exprezidenta Václava Klause. Jak se na Miloše Zemana v čele státu díváte dnes?
Není pravda, že jsem zvolení Miloše Zemana uvítal a už vůbec ne kvůli tomu, že by kritizoval amnestii. Já jsem se po jeho zvolení prezidentem vyjádřil tak, že jsem se snažil nastolit pozitivní variantu vývoje. Věřil jsem, že pan Zeman by mohl znamenat výrazné zlepšení oproti minulosti, kdy byl na Hradě Václav Klaus, což byla katastrofa. Je jasná pravda, že amnestie byla zločin. Na popud občanské aktivity Klausova velezrada podala skupina senátorů na Klausovu amnestii ústavní stížnost, ale soudci už s tím nemohli nic dělat, protože Václav Klaus mezitím skončil ve funkci hlavy státu. Ale důležité je, že se občanská společnost zvedla a že jeho čin nenechala bez povšimnutí. Proto jsem řekl, že doufám, že by pan Zeman mohl přinést zlepšení, když dosáhl životního úspěchu na konci své politické kariéry, takže by mohl vyvinout aktivitu k tomu, aby pozvedl Českou republiku. Nevolil jsem ho, ale viděl jsem v něm šanci. Bohužel jsme se v něm velmi zklamal. Zklamal mě na celé čáře. Realita byla asi ta nejhorší varianta vývoje, jakou bych si uměl představit.
Je spousta věcí, která lidem na Miloši Zemanovi vadí. Někteří kritizují jeho příklon k Rusku a Číně, jiní jeho vulgární slovník, útoky na novináře, intelektuály, premiéra. Co vadí vám?
To jsou všechno ostudné záležitosti. Jedna věc, která je podle mne úděsná, je Zemanova politika vůči Číně, je to až lezení do zadku. S tím naprosto nesouhlasím. A vadí mi i vulgarizace politiky, je to ta nejnižší politická hra - manipulovat lidi svými vulgarismy. To považuji za naprosto nepřijatelné. Miloš Zeman podle mne nejedná v zájmu státu, v zájmu celku, ale pouze účelově, aby posiloval svoji moc. A to je velmi špatné.
Další věcí, kterou kritici vytýkají Miloši Zemanovi, je to, že rozděluje společnost. Vaše hra Prezident 21 má za cíl vybrat takového člověka na post hlavy státu, který nebude společnost rozdělovat, protože bude obecně nejpřijatelnějším kandidátem. Vadí vám tedy také, že současný prezident rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory?
To je bohužel jeho strategie, účelově se snaží vyhrocovat konflikty. Je to jeho krátkodobý mocenský zájem. Volba pomocí Demokracie 21 je hledání konsensu. A její skvělou aplikací je občanská hra, jejímž cílem je najít člověka, který by byl kvalitním prezidentem, který sjednocuje společnost, který se snaží naopak konflikty tlumit, ne je podporovat. Dokonce mohu panu Zemanovi poděkovat, jsem hrozně rád - a v tomto kontextu zdůrazňuji slovo hrozně - že je na Pražském hradě, a to proto, že kvůli němu vznikla hra Prezident 21, jejímž cílem je právě najít konsensuální osobnost. Člověk, který vyhraje tuto zodpovědnou občanskou hru, bude mít zásadní marketingovou výhodu pro prezidentskou volbu. Je velká šance, že hra skutečně přinese změnu na postu prezidenta, že díky ní bude výsledek jiný, než by byl bez ní. To je velká šance. Ale ještě důležitějším cílem této hry je, aby se stala určitým katalyzátorem analogických sociálních her všude po světě. Jsme v situaci, kdy můžeme nastavit zrcadlo problémům ve světě. Využitím moderních technologií, díky tomu, že máme smartphony, jsme kdekoli ve světě schopni hrát podobné sociální hry. Sociální hra může být jak volba (zástupců nebo volba z více možností), tak hodnocení jakékoliv situace. Díky tomu jsme schopni se dostat do úplně jiného módu fungování společnosti. Nebude netransparentně rozhodovat jen úzká skupina politiků, ale lidé budou moci skutečně vědět, co se děje, a pokud nastane nějaká problémová oblast, kdokoli bude moci spustit podobnou sociální hru a zjistí se, co si lidé skutečně přejí. Chci zdůraznit, že to je obrovská věc, která má šanci přinést všude ve světě globální společenskou změnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová