Ve Španělsku se nedávno odehrála další série teroristických útoků. Tentokrát to byla celkem dlouhá řada událostí. Je pro teroristy strategie více menších útoků výhodná a proč?
Byly to dva druhy útoků. První ten, když útočníci odsoudí sami sebe k smrti. Útočí, působí větší škody, maximalizují utrpení. Pak i hromadné útoky, které jsou míněny tak, aby způsobily zmatek, chaos a jsou tak více efektivní. Hromadné útoky jsou prováděny tak, aby byly co nejvíce úspěšné. Jediným úskalím je, že jejich plánování zabere více času, ale bohužel evropský bezpečnostní systém není dobrý, koordinovaný a evropští vůdci se zajímají více o útočníky než o civilisty, takže to nevadí. Musím ale říct, že reakce bezprostředně po útocích byla nyní lepší. Došlo rychle k uzavření dané oblasti, policie byla pohotová a kontrola se zlepšila.
Vybrali si teroristé Španělsko opravdu proto, že je tam nyní turistická sezóna v plném poudu?
Ne až tak. Hlavním důvodem výběru Španělska bylo to, že patří k zemím s obrovskou populací nevěřících. Fakt, že je to známá turistická země, kam přijíždějí výletníci z celého světa za řadou památek, byl další výhodou. Teroristé zvolili podobné podmínky jako při útocích v Londýně na London Bridge.
Islámský stát - ve své teritoriální podobě v Iráku a Sýrii - končí. Nezačne se proto nyní ještě více soustředit na Evropu, takže útoků na starém kontinentně násobně přibude?
Ideologie Islámského státu žije dále a daří se jí ještě lépe. Teroristé potřebují dokázat, že jsou stále silní. Také chtějí, aby jim dobrovolníci přibývali a finanční podpora nevyschla. Evropa je slabá a zranitelná. Proto zůstane jejich oblíbeným cílem.
Jisté území ovládá sekta Boko Haram v Africe, islamisté vládnou i na části filipínského ostrova Mindanao. Proč se nedaří tyto bojůvky místním vládám potřít?
Důvody jsou také dva. Ideologie, která fascinuje mladé, připomíná jim staré časy a věci z Koránu. A také finanční stránka, která je atraktivní pro mnoho místních chudých obyvatel.
Do jaké míry je v tomto ohledu nebezpečné Turecko, kde se prezident snaží zemi opět islamizovat?
Turecko je velmi nebezpečné, protože používá historii minulého režimu, zatímco vlastně dnešní režim v Turecku je podporován a financován teroristickými skupinami a mnoho jich hostí. Také má dobrý přístup k Evropě. Erdogan je nebezpečný islamista, který by měl přestat být chráněn.
Mělo by někde okolo Evropy vzniknout nové Guantánamo, kde by byli uvězněni teroristé?
Nevím.
Myslíte si, že by mělo smysl, aby Evropská unie pozvala protiteroristické odborníky z Izraele, kteří by cvičili evropské experty?
Samozřejmě. Dnešní Evropa trpí nedostatkem zkušeností, nemá dobrou metodiku a potřebuje zlepšit informační toky. Neumí předcházet útokům a reagovat na teror.
Co by mělo být uděláno dál?
Mnoho. Nejdůležitější je přestat se bránit a začít útočit, zatýkat, sledovat, uzavírat webové stránky a spojit všechny síly ke sledování a získávání informací. Některé zákony by měly být změněny tak, aby reakce mohly být rychlejší. Měli bychom se méně starat o lidská práva, či jak dobře vypadat a měli bychom dělat více pro naši bezpečnost.
Je postsocialistická Evropa, tedy země Visegrádské čtyřky, kde jsme ještě útok nezaznamenali, i tak stále bezpečná?
Je stále bezpečnější než západoevropské země. Nicméně je jen otázkou času, kdy se zde něco přihodí. Hodně závisí na úspěchu nebo neúspěchu prvního pokusu. Dle Al-Káidy lze očekávat teroristické útoky ve vlacích. Pozor na to.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský