Nový prezident USA Donald Trump pozval prezidenta Miloše Zemana na návštěvu Bílého domu, která se má uskutečnit na konci dubna. Trump přijal i pozvání do České republiky. Prezidentu Zemanovi bylo vyčítáno, že narušuje naše vztahy se Západem, s USA a jeho kritici říkali, že se nikdy nepodívá do Bílého domu... Tak jak to tedy je?
Prezident Miloš Zeman se v září letošního roku projevil jako dobrý prognostik, když podpořil prezidentského kandidáta Donalda Trumpa jako jediný prezident členského státu EU. Výsledek voleb v USA a vzájemné pozvání ke státní návštěvě musím hodnotit jako zaslouženou satisfakci. Problém s tím budou mít ostatní čeští politici a média, která teď mají na vybranou – buď uznají svůj špatný odhad situace, nebo hodí do jednoho populistického východního pytle Donalda Trumpa, Vladimíra Putina, Miloše Zemana a Viktora Orbána. Vzhledem k jejich ideologické zaslepenosti očekávám, že v jejich mentální mapě budou Spojené státy další nepřátelskou východní velmocí.
Miloši Zemanovi poklesla v polovině listopadu důvěra o osm procentních bodů, má o procento víc odpůrců než příznivců. Je to kauzou Brady, způsobem informování v médiích, jinými kroky prezidenta, nebo jen únavou ze Zemana? Naposledy zvedla Zemanovi důvěru migrační krize. Podaří se mu získat podporu zpět?
Nejsem první, kdo si povšiml, že pravidelně na podzim nepadá jenom listí ze stromů, ale také procenta důvěry v prezidenta v průzkumech veřejného mínění. Na jaře zase vyraší jak třešňové květy. Ale vážně, již třetí rok po sobě byly oslavy státních svátků 28. října a 17. listopadu zneužity k útokům na hlavu státu. Letos jeho preference snížily jen o osm procent. Organizátoři protestů a týdnů neklidu musejí mít pocit, že neuspěli a nyní se nejspíš bojí nevole objednavatelů a sponzorů svých akcí. Ve spořádané a normální zemi by se protesty proti prezidentovi, při nichž vlají vlajky cizích entit (ukrajinské a tibetské, nota bene ve dnech státních svátků) považovaly za vlastizradu. Co není, může být.
A jak hodnotíte aféru s Jindřichem Forejtem?
Aféru s Jindřichem Forejtem vnímám jako pokračování kauzy (ne)vyznamenání pana Bradyho. Vydírání ředitele protokolu a jeho podivné počínání v celé aféře, která měla vést k sesazení prezidenta Miloše Zemana, spolu nepochybně souvisí. Důsledkem této velmi nechutné konspirace byl pokles popularity hlavy státu o osm procent, což nenaplnilo očekávání. Proto neúspěch někdo musel exemplárně odskákat.
Hlavní česká média včetně České televize útočí na Miloše Zemana a obviňují alternativní média z manipulací a podpory ruské propagandy, o čemž hovoří hlavně Jakub Janda... Má ČT, Janda a spol. pravdu? Co tomu říkáte?
Neokonzervativní pojetí liberální demokracie se pomalu hroutí a poslední záchranu jeho protagonisté vidí v cenzuře. Evropské hodnoty jdou s duchem doby a nejspíše nabídly ministrovi vnitra, že by tento úkol vzaly na sebe v rámci outsourcingu. A dělají co mohou, aby ten kšeft dostaly. Cenzura v rukou NGO, to je docela nápaditý podnikatelský záměr.
Andrej Babiš se příliš nepouští do kritiky Zemana, rostou mu preference, ČSSD zaostává. Řítí se skutečně na českou scénu tandem Zeman–Babiš? Jak je to na přelomu příštího roku pravděpodobné, oni dva jako premiér či prezident? Zeman Babiše u příležitosti projendání státního rozpočtu vychválil, podle některých mu „políbil prsten“... Co Starostové, když například o Gazdíkovi se začíná psát jako o novém Josefu Luxovi? Může naplnit ty naděje?
Politika má svá pravidla a vnitřní logiku. Českou specialitou je, že část politických subjektů je natolik ideologicky rigidní či hloupá, že nutí další hráče k nečekaným spojenectvím, jak ukázala takzvaná „opoziční smlouva“ v roce 1998. Osoba současného premiéra se asi stane oním pověstným „kingmakerem“ budoucího tandemu, podobně jako byl iniciátorem opoziční smlouvy Jan Ruml.
Ministerstvo školství chce vést děti k úctě k multikulturalismu, homosexualitě a podobně. Pod hlavičkou výchovy k demokracii. Patří tento typ „občanské výchovy“ do škol? Jak učit děti o politice, například o minulém režimu, o současné mezinárodní politice a tak dále, aby se školy nestaly místem vymývání mozků, ale přitom děti byly poučeny?
Multikulturalismus je utopická ideologie a způsob, jakým je prosazován, vede k přesně opačným praktickým výsledkům, než hlásá. Proto místo multikulturní společnost vznikla a vznikají vzájemně nepřátelská ghetta, znovuoživil se rasismus všech barev, většinovou populaci nakonec naučí nenávidět menšiny, které zvýhodňuje a pravděpodobně zlikviduje evropský model sociálního státu. To vše jsou důsledky vymývání mozků...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík