Pane prezidente, na konci listopadu proběhla velká stávka a odborářské demonstrace. Podle odhadů se do toho zapojil až milion lidí. Vláda dělala, že se nic neděje, premiér odjel z Prahy na návštěvu kravína Jurečkova bratra. Byla ta stávka k něčemu?
Generální stávka v listopadu 1989 významně přispěla k tomu, že padl tehdejší režim. V Listině základních práv a svobod je zakotveno právo na občanskou neposlušnost a stávka je jednou z forem občanské neposlušnosti.
Hodně se mluví o cenách potravin v supermarketech. Padají různá obviňování, kdo za to může, kdo koho podrazil, proč jsou ceny stále tak vysoké apod. Co podle vás? Mohl by to stát změnit, kdyby chtěl?
Samozřejmě, že ano. Existuje zákon o cenách, který umožňuje regulaci cen, regulaci nepřiměřených zisků a mimo jiné i tzv. věcné usměrňování cen. To, že vláda tento zákon vůbec nevyužívá, je buď projev neznalosti, anebo projev arogance moci. Uvedu jednoduchý příklad. Nevím, jestli máte rád mrkev, ale nákupní cena mrkve pro supermarkety je 9 korun za kilo a prodejní cena mrkve pro občany je 27 korun. Takže základní příčinou vysokých cen potravin, ilustrováno na tomto příkladu, je vysoká zisková marže obchodních řetězců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka