Že jsme zaprdění Čecháčkové a rasisté, když nechceme uprchlíky? Ekonom Kohout nesouhlasí. Dává na stůl fakta ze svých cest a varuje, jak zle to dopadne

24.06.2015 10:02 | Zprávy

ROZHOVOR. Nejen bezpečnostní, ale i ekonomická rizika přináší vlna utečenců do Evropy. Uznávaný ekonom Pavel Kohout upozorňuje, že Evropa je na první pohled bohatý, ale současně předlužený kontinent, jako celek zadluženější než Spojené státy. A s přílivem běženců dojde k dalšímu náporu na sociální systém, dalšímu zadlužení nebo zvyšování daní. Kohout v rozhovoru pro ParlamentníListy. cz poukazuje i na politické důsledky: „V některých zemích jsou imigranti rozhodujícím politickým faktorem ve volbách. Ve Švédsku nyní vládne sociální demokracie čistě jen díky hlasům imigrantů. Ti jsou zvyklí na štědrost vlády a ve velké většině volí levicově.“

Že jsme zaprdění Čecháčkové a rasisté, když nechceme uprchlíky? Ekonom Kohout nesouhlasí. Dává na stůl fakta ze svých cest a varuje, jak zle to dopadne
Foto: archiv
Popisek: Pavel Kohout přijel na besedu do Zlína na pozvání Strany svobodných občanů.

Na Evropu se valí vlna uprchlíků, kteří nelegálně překračují hranice schengenského prostoru. Evropská komise vypisuje kvóty pro rozdělení běženců, aby ulevila Itálii a Řecku, které už jejich nápor nezvládají. Jsou podle vás povinné kvóty řešením?

V první řadě, uprchlíků je mezi těmito lidmi mizivé množství. Zvláště imigranti z Afriky odcházejí do Evropy téměř výlučně z ekonomických důvodů. Na tom by ještě nebylo nic špatného, kdyby bylo možné najít pro ně v Evropě práci a integrovat je. Jenomže jak budete integrovat velký počet migrantů, kteří nemají použitelnou kvalifikaci, když Evropa již nyní trpí chronickou nezaměstnaností? Kvóty pochopitelně neřeší nic.

Mluví se o tom, že na severu Afriky je připraveno na cestu až milion lidí. Ale podle bývalého politika Vlastimila Tlustého žijí v různých regionech, kde probíhají válečné konflikty nebo jsou chudé, stamiliony lidí, kteří mohou zamířit do bohatších zemí. Evropa je považována za bohatý kontinent, kolik může vstřebat těchto běženců, aby to neohrozilo její existenci?

Evropa je možná na pohled bohatý, ale zároveň předlužený kontinent. Evropa jako celek je zadluženější než USA, což je málo známý fakt. Příčinou dluhu jsou především nerozvážné sociální politiky většiny států.

Nevytvořily si některé západní státy samy problém v minulosti, když přijímaly imigranty z Turecka a dalších zemí na práce, o které občané jejich zemí neměli zájem? A teď právě do Německa, Velké Británie, Francie, kde jsou početné komunity imigrantů, míří vlna dalších.

Imigranti, kteří jezdili za prací do Německa v 60. a v 70. letech z Turecka, Jugoslávie a z Itálie, byli až na výjimky bezproblémoví. Pracovali, někteří se usadili natrvalo, někteří se vrátili. Ale nabídka pracovních míst a celá ekonomická situace tehdy vypadala jinak. V moderní době něco podobného probíhá v Británii, kam jezdí za prací Poláci, Španělé, Litevci a mnohé další národy. Až na výjimky s nimi nejsou problémy, i když někteří Britové hartusí, že jim Východoevropané berou práci. Koneckonců, i v Česku máme četné migranty z východní Evropy. Někteří to dotáhli i docela vysoko.

V souvislosti s demografií někdo tvrdí, že Evropa vymírá, proto potřebuje příliv nových pracovních sil. Souhlasíte s těmito názory? Jsou utečenci ze severu Afriky a Blízkého východu skutečně schopni zajistit v budoucnu vyplácení našich penzí? Dokáží se uplatnit na pracovním trhu?

Všechno záleží na fungujícím trhu práce. Britský pracovní trh je dobrý, najít práci není problém, pokud člověk má alespoň nějakou kvalifikaci a chuť. V Česku je to větší problém a ve Španělsku nebo v Itálii katastrofa. Jinak, pochopitelně, příchozí z chudších zemí zpravidla nemají skvělé vzdělání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…