Americký strategický myslitel Friedman, šéf ,,soukromé CIA", bez ideologie o Rusku, USA a Ukrajině. Stojí za to číst

22.12.2014 11:54 | Zprávy

George Friedman, americký politolog a šéf americké agentury Stratfor („soukromé CIA“) dal při návštěvě Moskvy rozhovor deníku Kommerstant, ve kterém se věnoval geopolitice vztahů USA a Ruska kolem ukrajinské krize a kde mimo jiné říká „Problém je ve fundamentálně odlišných pozicích dvou velmocí.“ USA se snaží nedopustit, aby v Evropě vznikl hegemon a narušil tak rovnováhu sil. Největší noční můrou Washingtonu je spojenectví Německa a Ruska v Evropě. Naopak Rusko nemůže dopustit západní vojenskou kontrolu na předpolí své západní hranice a noční můrou Moskvy jsou západní vojenské jednotky pár set kilometrů od Voroněže nebo Kursku. Jak Friedman dodává: obě pozice jsou legitimní, protože odrážejí národní zájmy obou zemí.

Americký strategický myslitel Friedman, šéf ,,soukromé CIA", bez ideologie o Rusku, USA a Ukrajině. Stojí za to číst
Foto: KPR
Popisek: Český prezident Miloš Zeman se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Vpravo vzadu prezident USA Barack Obama

V současné době se Evropa nachází v procesu fragmentace, který znemožňovala studená válka a obavy z destabilizace. Hned po jejím skončení začaly procesy, které měnily hranice v Evropě (Jugoslávie, Kavkaz a nyní také snahy o nezávislost Skotska a Katalánie). Podle Friedmana není v takovém kontextu ukrajinská krize ničím unikátním a je projevem odstředivých tendencí, které se dají pozorovat v Evropě už delší dobu. „Jinak řečeno, ukrajinská krize je svázána nejen s Ruskem. Je také svázána s evropskými procesy, s krizí Evropy,“ říká Friedman.

„Evropané jsou hrdí na to, co nazývají ‚výjimečností‘: jako by se zbavili válek a půl století žili ve světě stability a rozkvětu. Ale do začátku 90. let byla Evropa v podstatě okupována USA a SSSR. Potom se stala Jugoslávie, poté Kavkaz. Evropský kontinent nebyl nikdy opravdu mírový.“

K obviněním na adresu Ruska, které vznáší EU a USA ohledně Krymu, kde mělo Rusko „překročit hranici silou“ poprvé od druhé světové války, Friedman řekl, že „Američané vědí, že je to blbost. Prvním příkladem byla Jugoslávie. A Kosovo se stalo jen kulminací toho procesu. USA jsou přímo zainteresovány na těchto událostech.“

Jaké jsou cíle USA a Ruska na Ukrajině?

Podle Friedmana v posledních sto letech bylo cílem USA nedovolit, aby se jedné velmoci podařilo zkoncentrovat příliš mnoho moci, aby ovládla Evropu. Princip byl jednoduchý, snažit se udržet rovnováhu moci v Evropě a popřípadě se přidat na poslední chvíli na slabší stranu. „Přitom USA považovaly za nejnebezpečnější potenciální svaz mezi Ruskem a Německem. To by bylo spojenectví mezi německou technologií a kapitálem a ruskými přírodními zdroji a lidskými zdroji.“

USA se nyní snaží o blokování několika možných regionálních hegemonů, jako jsou Srbsko, Írán, Irák. Metoda, kterou aplikují, je vytváření chaosu, který oslabuje, nikoliv přímá konfrontace.

Fragmentování Evropy oslabuje NATO a v danou chvíli evropské země nemají žádnou skutečnou armádu a spoléhají na vojenskou sílu USA. „V kontextu oslabení Evropy, moc Ruska dostatečně vzrostla,“ tvrdí Friedman.

Strategický imperativ Ruska je podle jeho názoru „mít co možná nejhlubší nárazníkovou zónu na svých západních hranicích. Proto se Rusko bude vždycky zvláštním způsobem chovat k Bělorusku, Ukrajině, Pobaltí a dalším zemím východní Evropy. Mají velký význam pro národní bezpečnost Ruska.“ Rusko ve vztahu k Ukrajině a NATO nemůže dopustit situaci, kdy by se jejich jednotky ocitly pár set kilometrů od Voroněže nebo Kurska.

K otázce motivů USA v případě Ukrajiny dále Friedman uvádí: „USA byly zainteresovány na tom, aby na Ukrajině byla prozápadní vláda. Viděly, že Rusko je na vzestupu a snažily se o to, nenechat je konsolidovat pozice v postsovětském prostoru. Úspěch prozápadních sil na Ukrajině by umožnil zadržení Ruska.“

Na Ukrajině podle ruského názoru došlo ke státnímu převratu a Friedman dodává: „Skutečně se jednalo o ten nejméně skrytý státní převrat v dějinách.“

„Cílem Ruska je dosáhnout toho, aby Ukrajina byla neutrální, naopak cílem USA je, aby Ukrajina zadržovala Rusko a zamezila jeho vzestupu v Evropě. Oba cíle jsou legitimní a žádná strana se nemýlí, protože obě vycházejí ze svých národních zájmů,“ dodává Friedman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…