Profesor Knížák: Nechali jste Klause ugrilovat, nařkli jste ho z vlastizrady. A teď po něm něco chcete?

26.08.2013 6:48 | Zprávy

Bývalý generální ředitel Akademie výtvarných umění profesor Milan Knížák přiznal, že z nástupu levice má velké obavy, protože ČSSD nepovažuje za demokratickou stranu, ale jen za derivaci komunistů, tedy druhou komunistickou stranu. Volání po návratu exprezidenta Václava Klause do politiky mu připadá zpozdilé až zbabělé. „Nechali jsme Václava Klause ugrilovat, osočili jsme ho z vlastizrady, i když on je jedním z mála, který tento národ nechce nechat rozplynout v nadnárodní skrumáži, a teď by nás měl jít zachraňovat? Záleží jen na jeho velkorysosti, kterou by byl ochoten investovat,” řekl Milan Knížák v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Profesor Knížák: Nechali jste Klause ugrilovat, nařkli jste ho z vlastizrady. A teď po něm něco chcete?
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

Souhlasíte s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, že v nadcházejících sněmovních volbách nepůjde tolik o levicové nebo pravicové směřování, ale o samotný systém parlamentní demokracie a zachování principu polistopadového vývoje?

Je velmi těžké na to odpovědět, poněvadž situace je zmatená. Souhlasím s tím, že v této době jde “o samotný systém parlamentní demokracie a zachování principu polistopadového vývoje”, ale nemyslím si, že urychlené volby jsou tím správným prostředkem k vyřešení tak zásadních problémů. Podezírám poslance TOP 09 z toho, že zvedli ruku pro volby, poněvadž ví, že teď mohou “urvat” řadu voličů ODS. To mi nepřipadá seriózní, protože se dosud jednalo o partnery.

Obávám se, že v případě vítězství ČSSD bude TOP 09 jednat o vládní koalici, například s odkazem na KSČM, kterou by pak ČSSD nemuselo přitáhnout do vlády. Nevím, jak se k tomu ČSSD postaví, poněvadž s komunisty by to měla lehčí, ale co se týká vydírání, které vznik koalic u nás vždy provází, vyšlo by to asi nastejno. Podle mne se TOP 09 nezachovala pravicově, když podpořila rozpuštění Parlamentu, poněvadž to, co k tomu vedlo, nebezpečně připomíná (a často i přebíjí) totalitní praktiky 50. let.

Nemáte obavy  z levice a jejího postupného obsazování všech významných ústavních i dalších institucí, od Senátu, Ústavního soudu, NKÚ, Ústavu pro studium totalitních režimů až s největší pravděpodobností po Poslaneckou sněmovnu? Dokonce hrozí, že levice získá v Parlamentu ústavní většinu a k moci se minimálně nepřímo vrátí komunisté. 

Mám z levice velké obavy, poněvadž pro mne není ČSSD demokratickou stranou, ale jen derivací komunistů, tedy druhou komunistickou stranou. Komunisté ukázali, že vždy zneužijí moc, ke které se dostanou, a udělali by to přesně stejně i teď. Prohlášení prezidenta Zemana o tom, že komunisté mohou být ve vládě, považuji za zradu všeho, v co jsme po listopadu 1989 věřili.

Co říkáte na události, které vedly k rozpuštění Poslanecké sněmovny? Mám na mysli především pád Nečasovy vlády, vyšetřování údajné korupce při přidělování trafik exposlancům  a zneužití Vojenského zpravodajství, ale i trapný rozpad "stojedničkové" většiny ve sněmovně při hlasování o důvěře Rusnokově vládě.

Už jsem se o tom zmínil v odpovědi na první otázku. Pro mne jsou ty důvody zcela nedostatečné. Nabubřelé, manipulované, plné osobní a politické zášti, tedy velmi účelové. Noční přepady za pomoci stovek ozbrojenců tam, kde by stačilo předvolání, považuji za zrůdný teror, který by měl být okamžitě a tvrdě potrestán, protože to je něco, co se s demokracií opravdu neslučuje. Ani komunisté v 50. letech nešli tak daleko. Jediná výhoda dnes je, že máme lepší zákony a že není možné lidi popravovat či věznit na doživotí. Doufám, že k posunu doleva až tak daleko nedojde, i když pod tlakem médií a levicových politiků velká část národa volá po krvi.

Považujete tzv. emancipaci policie a státních zástupců, kteří se vehementně pustili do vyšetřování možné korupce a zneužívání moci politiků, za prospěšnou, nebo jde v některých případech o nepřípustné zasahování do moci výkonné? Bývalý prezident Václav Klaus v této souvislosti varoval, že represivní aparát má potenci pod maskou šíření údajného dobra zlikvidovat celý politický systém. 

Na to už jsem v podstatě odpověděl. Nejen, že je to nepřípustné, je to přímo zločin. Souhlasím v tom naprosto s Václavem Klausem. Myslím, že moje postoje jsou ještě vyhraněnější a nesmiřitelnější než jeho, poněvadž jsem zrůdnou komunistickou moc zažil přímo na vlastní kůži.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…