Tahle země je naše, vzkázal Zeman k Vánocům. Ohrožuje nás Trojský kůň terorismu

26.12.2015 13:32 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman přednesl na druhý svátek vánoční své Vánoční poselství, a to z Masarykovy pracovny v Lánech. Věnoval se v něm nejen současné politické situaci v zemi, ale také vizím či samozřejmě uprchlické vlně.

Tahle země je naše, vzkázal Zeman k Vánocům. Ohrožuje nás Trojský kůň terorismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana ze zámku v Lánech

„Setkáváme se opět po roce, abychom společně přemýšleli o událostech, které se v tomto roce uskutečnily. Stejně jako v lidském životě i v životě naší republiky jsou to události radostné i méně radostné, ale jsem velmi rád, že těch radostnějších je podstatně více,“ zahájil svá slova Zeman, který jako tradičně hovořil spatra.

První radostnou událostí je podle něj situace, že s výjimkou Malty je ČR na prvním místě v Evropské unii z hlediska růstu své ekonomiky. „Je to veliký úspěch a chtěl bych za něj poděkovat našim zaměstnancům, našim zaměstnavatelům a chtěl bych také ocenit českou vládu za její hospodářskou politiku. Jak řekl ministr financí, vláda odšpuntovala ekonomiku. A já bych k tomu jen dodal, že ji vymanila ze svěrací kazajky škrtících opatření minulých pravicových vlád,“ uvedl. 

Druhou dobrou zprávou je fakt, že podle našich statistiků vzrostla průměrná měsíční mzda. Podle prezidenta Zemana se nárůst týká i našich starobních důchodců, kteří budou mít příští rok více o 40 Kč, ale v roce 2017 by měli mít až o tři sta korun více. „Přál bych si jenom, aby tato částka byla pro všechny, protože jinak by se prohluboval rozdíl mezi starodůchodci a novodůchodci,“ řekl.

CELÉ ZNĚNÍ PREZIDENTOVA PROJEVU ZDE

„Poslední dobrá zpráva se týká nezaměstnanosti. Jsme na druhém místě v EU hned za Německem. Přibyla volná místa, a proto věřím, že ti, kdo chtějí skutečně práci, práci najdou. To ovšem neplatí pro ty, kteří ji nechtějí. Podporuji růst minimální mzdy, ale nepodporuji růst sociálních dávek, protože se domnívám, že právě nůžky rozevírající se mezi minimální mzdou a sociálními dávkami mají lidi nutit k užitečné práci,“ uvedl Zeman. Zároveň podotkl, že některé sociální dávky jsou podle jeho názoru naprosto nesmyslné, jako například státní příspěvek na bydlení, který vytvořil ubytovny a obchod s chudobou.

S úsměvem jde všechno líp

„Celkově tedy můžeme říct, že skončila blbá nálada a že je důvod pro opatrný a kritický optimismus, pro pozitivní očekávání, které je psychologicky důležitým faktorem ekonomického růstu, a že je důvod, abychom se na sebe občas usmáli jako já teď na vás, protože s úsměvem jde všechno líp,“ sdělil.

„Jsem někdy kritizován, že nemluvím o vizi ČR. Já jsem sice na toto téma napsal několik knih a pronesl několik projevů, mimo jiné i v Poslanecké sněmovně, ale ve vší stručnosti milerád vizi představím,“ pokračoval ve svých slovech dále.

Svou vizi založil na postupném přibližování se ke skandinávskému modelu sociálního státu, který je podle jeho názoru založen na dvou pilířích. Na vysokých daních, zejména progresivním zdanění příjmů fyzických osob, a současně na tom, že se daňový výnos nerozkrade, ale že je určen na investice do lidí, do veřejného sektoru, tzn. do zdravotnictví, školství, ale také do vědy a výzkumu.

„Toto je tedy moje vize, ale plně uznávám, že aby se jí podařilo dosáhnout, je nutné zacpat díry státního rozpočtu, jimiž unikají miliardy formou daňových podvodů. Budu proto podporovat všechny zákony, které čelí daňovým podvodům, ať je to zákon o elektronické evidenci tržeb nebo zákon o prokázání původu příjmů majetku,“ uvedl Zeman. Ti, kdo namítají, že se těmito zákony omezuje osobní svoboda, by si podle hlavy státu měli uvědomit, že zároveň nikdo nemá právo krást, nikdo nemá právo podvádět. „Daňový podvod je v USA druhý nejhorší trestný čin po vraždě,“ dodal.

Temná skvrna v zahraniční politice

„Závěrem mi dovolte, abych se zmínil o zahraniční politice. Ekonomická diplomacie, kterou prosazuje současná vláda i já, zaznamenala v tomto roce významné úspěchy. Jsem rád, že se zlepšily ekonomické vztahy s Čínou, která se stává největší ekonomikou světa, že k nám přicházejí i investice z Korejské lidové republiky, že se zlepšily vztahy se středoasijskými státy,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…