Jak to bude dál se sociální kartou? Stane se z ní povinný doklad? Nejen na tuto otázku odpovídala v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Existuje totiž i možnost, že projekt sKaret padne a daňoví poplatníci budou platit České spořitelně kompenzaci z toho plynoucí. Problém je, že banka trvá na tom, aby byl ke každé kartě povinně zřízen účet, což je podle Müllerové protiústavní.
Tři měsíce prověřování
"Česká spořitelna nepřistoupila na jednu z našich podmínek, že totiž nebudeme předkládat žádný návrh, který by byl v rozporu z Ústavou. Česká spořitelna nechtěla přistoupit na to, že účet k sKartě bude zřizován jen dobrovolně. Ze zákona nemohu nikoho nutit, aby si zřizoval účet u jakéhokoliv finančního ústavu," zdůraznila šéfka MPSV.
Müllerová v pořadu dále uvedla, že tuto otázku resort prověřoval tři měsíce. Existují externí i interní posudky, které poukazují na tento rozpor z Ústavou. Česká spořitelna však poukazuje na to, že smlouva hovoří o povinném zřizování účtů a Česká spořitelna v dobré víře vycházela z toho, že tato smlouva bude dodržena.
"Smlouvu podepsal bývalý náměstek ministra Vladimír Šiska, takže primárně je třeba odpovědnost hledat tam, a do jisté míry nese odpovědnost i bývalý ministr," uvedla Mullerová, která tak poukázala na pochybení svého předchůdce v úřadě a svého stranického kolegy Jaromíra Drábka (TOP 09). Oba muži podle ministryně nesou zodpovědnost za nekvalitně připravenou smlouvu.
V tuto chvíli ale nemohu říct, kam jsme schopni zajít
V tuto chvíli podle ministryně na stole není otázka odstoupení od smlouvy ze strany banky. Česká spořitelna vyčkává na další kroky státu. Mohla by se rozhodnout u smlouvy setrvat, nebo požadovat jisté kompenzace za to, že karta nebude povinná pro všechny. Česká spořitelna podle vlastního vyjádření do projektu zatím vložila asi 300 milionů korun a je otázka, vracení kolika milionů by požadovala od státu nazpátek. Podle Müllerové to ale rozhodně nebude celých 300 milionů, protože část těchto peněz byla použita např. k vybudování bezbariérového přístupu k bankomatům. Tady jde o zkvalitnění služeb pro klienty, které se sociálními kartami bezprostředně nesouvisí.
"V tuto chvíli ale nemohu říct, kam jsme schopni zajít a o čem všem budeme jednat," uvedla ministryně. V závěru pořadu zdůraznila, že sociální kartu nepovažuje za "propadák", protože elektronizace služeb je krokem vpřed.
Za zmínku stojí, že Senát navrhuje úplné zrušení projektu sKaret. Ministryně je na zítřejším jednání vlády připravena vydat negativní stanovisko, může se ale stát, že o zrušení karet rozhodně sněmovna. "Může se stát mnoho věcí," uzavřela své vystoupení Müllerová.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp