Zálom ze Svobodných: Kdyby EU měla armádu, tak ji pošle na Británii

07.07.2016 19:15 | Zprávy

ROZHOVOR Luboš Zálom, lídr koalice Svobodných a Soukromníků ve Středočeském kraji, tvrdí, že Brusel bude Británii šikanovat, vydírat a dělat jí naschvály. Arogance bruselské politické aristokracie nás musí varovat: chceme být jenom nějakým feudálním lénem? Čím dříve se Británie od EU odtrhne, tím lépe pro ni. Revize českého členství je nutná. Nesmíme dopadnout jako Řecko. Jsme v jiné Unii, než do které jsme vstupovali.

Zálom ze Svobodných: Kdyby EU měla armádu, tak ji pošle na Británii
Foto: Archiv LZ
Popisek: Luboš Zálom, lídr koalice Svobodných a Soukromníků, Středočeský kraj

Pokud vím, tak Svobodným velmi vadí zadlužení Středočeského kraje. Sociální demokraté v něm vládnou již od roku 2008. Vzniklo zadlužení již za exministra zdravotnictví a hejtmana Davida Ratha? A kolik činí?

Teď se dluh pohybuje ve výši téměř pěti miliard korun a celé to padá na vinu sociální demokracie. Pravice předávala kraj s dluhem kolem 900 milionů korun. I když socialisté tvrdí, že základy k enormnímu zadlužení byly položeny už za mandátu hejtmana Bendla, čísla mluví jasně. Největší sekyru zasekl hejtman Rath. Vzpomeňme si, s jakou kampaní tehdy sociální demokracie uspěla, jak si kupovali voliče, nejviditelněji žákovským jízdným zdarma. To považuji za typickou ukázku, jak sociální demokracie naložila s krajskými financemi. V poslední době se zdá, že se vedení kraje zamyslelo a uvědomilo si, že nelze spravovat kraj s takovým dluhem, už tři roky jej splácí. Na druhou stranu, sociální demokracie opět vytáhla do voleb s nápadem poskytovat jízdné zdarma, tentokrát ne pouze žákům, ale i seniorům. Nechci tím říct, že by právě toto bylo tím hlavním, co pošle krajské rozpočty opět do červených čísel, ale vypovídá to o tom, jak mají v úmyslu s penězi nakládat, budou-li zvoleni. Nevěřím tedy tomu, že by se současné vedení kraje skutečně naučilo počítat.

Když srovnáte bývalého hejtmana Ratha, jeho nástupce Řiháka a současného hejtmana Peteru. Jak byste je hodnotil z pohledu prospěšnosti pro kraj?

David Rath se stal symbolem zadlužení kraje, rozhazování peněz na všechny strany, bez ohledu na následky a mimoto symbolem iracionální arogance, kdy se domníval, že mu to všechno projde. Kauza kolem rekonstrukce zámku Buštěhrad je toho příkladem. Přiznám se, že jeho nástupce Řiháka si nedokážu příliš vybavit, nezanechal ve mně v podstatě žádný dojem, a možná to bylo s trochou nadsázky jeho hlavním úkolem. Vzpomínám si vlastně zejména na jeho náhlý a dohady opředený odchod. Současný hejtman Miloš Petera se alespoň pokusil napravit reputaci úřadu poškozenou prvním ze tří socialistických hejtmanů. Nicméně je to člověk blízký Davidu Rathovi, takže s jeho osobou duch hejtmana Ratha rozhodně z krajského úřadu vymýcen nebyl. Těžko hodnotit nějakou objektivní prospěšnost pro kraj, protože jinak budeme kritéria prospěšnosti volit my Svobodní coby pravicová strana a jinak je bude volit levice. Dostatečně objektivní jsou snad jen čísla dokazující racionální nakládání s veřejnými financemi. Tam je vidět určitý posun k lepšímu, stále však přetrvávají problémy jako špatný stav silnic nebo systém dotací obcí, který zavdává příčiny k dohadům o klientelismu.

Co uvedení tři pánové zkazili?

Již jsem, myslím, odpověděl výše. Ale uvedu ještě jednu věc. Tito pánové, nebo snad lépe řečeno jejich strany, přivedli na kraji k moci komunisty.

Nelíbí se vám i dotační politika Středočeského kraje. Pohledem laika se zdá, že dotace pro obce se schvalují podle stranického klíče. Jak byste si představoval ideální dotační politiku?

Můžeme si představit ideální dotační politiku podle pohledu pravice, což by v zásadě znamenalo žádné nebo naprosto minimální dotace, protože by díky nízkým daním zůstala většina peněz v kapsách lidí a ti by si sami rozhodli podle svého nejlepšího vědomí, co s nimi udělají. To však není tématem krajských voleb. Kraj nemá vliv na to, jaké daně se budou vybírat, jeho úkolem je pouze rozdělovat peníze, které dostává z rozpočtového určení. Ať se nám to líbí nebo ne.
Pojďme tedy zpátky na zem. Odmítáme klientelismus. Nechceme, aby se dotace obcím schvalovaly podle stranického klíče, pokládáme to za politickou korupci. Korumpují se tak nejen politici na obecní úrovni, ale i voliči. Je to signál: volte ty, kteří mají dobré jméno na kraji, a do vaší obce budou proudit peníze. Nevolte rebely, nevolte nové lidi. Samozřejmě že to tak přímo nezazní, ale důvodů k takovým myšlenkám je celá řada. Takže prvním principem je odmítnout tento klíč schvalování. Druhý princip lze shrnout pod heslo: dotace by neměly konkurovat podnikatelským subjektům. Jinak řečeno, to, co je předmětem trhu, by mělo být ponecháno pouze podnikatelům a ti by neměli být nuceni platit si ze svých daní svou vlastní konkurenci. Třetím principem je co nejmenší výlučnost. Když už musíme rozdělovat dotace, vynakládejme peníze na takové projekty, které přinášejí užitek co největšímu počtu občanů v dané obci.

Lze Středočeský kraj považovat za „malou EU“, jak například tvrdí koalice Svobodných a Soukromníků na Zlínsku?

Tak samozřejmě jde o nadsázku, koneckonců z kraje nelze vystoupit. Ale vážně. Kraje, včetně toho našeho, se podílejí na bezpočtu programů řízených z EU. Tím se stávají jakousi prodlouženou rukou evropské byrokratické struktury, která si tak zavazuje krajské úředníky a politiky a kromě toho si vytváří propagaci ve svůj prospěch. A kromě toho už samotná byrokratická struktura kraje, která rozděluje peníze obcím, a sama si tak zavazuje jejich politiky, jedná na základě stejného principu, jak funguje na vyšší úrovni EU. Ale nakonec to je asi princip jakékoliv politické instituce, jejíž funkcí je především rozdělovat peníze. Jediným lékem na tuto nemoc je masivní snížení objemu financí, s nímž tyto instituce nakládají.

Je Krajský úřad Středočeského kraje přebyrokratizován?

Pro zastánce malého státu asi dnes neexistuje úřad, který by se nedal označit za přebyrokratizovaný. My se v koalici Svobodných a Soukromníků domníváme, že můžeme snížit počet úředníků o cca 15 %. A toto číslo máme také ve svém krajském programu.

V čem vidíte účelnost spojení Svobodných a Soukromníků právě ve Středočeském kraji?

Svobodní mají dlouhodobě nefér nálepku fundamentalistů, s nimiž se nelze na ničem domluvit. I z toho důvodu nás možná dlouho nebral nikdo příliš vážně. A je pravda, že skutečně nemáme s ostatními, více či méně socialistickými stranami příliš styčných bodů. A asi jediná možnost a jediná strana, kde nějaké zásadnější styčné body jsou a dá se na nich stavět nějaká cílevědomá spolupráce, jsou Soukromníci. Soukromníci jsou svým založením spíše praktici, cechovní strana zastupující především zájmy malých a středních podnikatelů, my si přejeme co nejčistší kapitalismus, což je ve své pravé podstatě také v zájmu malých a středních podnikatelů. Takže toto spojení je velmi logické. Spojení dvou nebo několika stran ve volební koalici je zpravidla spíše na škodu, protože velká část voličů takové spojení odmítne a součet volebních hlasů není čistý. V případě koalice Svobodných a Soukromníků se úbytku voličů nebojím. V těchto volbách se Svobodní a Soukromníci perfektně doplňují a tvoří celek, který dává smysl. A věřím, že příznivci nám budou rychle přibývat. A to platí nejen pro Středočeský kraj, ale i pro další kraje, v nichž kandidujeme v této koalici.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Petrů

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

krajské volby

Dobrý den, mám dvě otázky. Kdybyste byl hejtman, zůstal byste i poslancem? Je podle vás kumulace funkcí v pořádku? Vlastně mám tři otázky, jelikož se teď logicky dost vymezujete proti vedení kraje, dokázal byste si s některou ze stran představit koalici? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podívejte se do Německa. Okamura k těm, kdo by ho za obrázek hnali před soud

13:27 Podívejte se do Německa. Okamura k těm, kdo by ho za obrázek hnali před soud

„Nože samy nikoho nepobodají,“ říká Tomio Okamura v reakci na dění v sousedním Německu. Tam ministry…