"Já v podstatě k té kauze už nemám co dodat, ale zároveň jsem ráda, že ministryně tento krok učinila. Vnímám fakt, že je neustále voláno po tom, aby tuto věc posoudil nezávislý soud," říká Vesecká.
"Paní ministryně využila svého práva. Učinila takový krok, jaký učinila, více k tomu nemám co hodnotit," dodala.
Konkrétní důvod pro znovuotevření kauzy však Vesecká nezná a ráda by ho slyšela. "Vzhledem k tomu, že to jsou záležitosti státního zastupitelství, by bylo na místě, aby mi ty důvody sdělila," prohlásila nejvyšší státní zástupkyně.
S ministryní Kovářovou nejsme blízké kamarádky, tvrdí Vesecká
Některá média naznačila, že vztah Vesecké a ministryně spravedlnosti Kovářové, je více než formální. Nejvyšší státní zástupkyně to však popírá.
"Je to pro mě ministryně spravedlnosti, jako byl její předchůdce, pan doktor Pospíšil. S paní ministryní se znám z doby, kdy působila jako ředitelka justiční akademie. V tomto směru jsme spolupracovaly. Scházíme se v momentě, když řešíme záležitosti okolo Nejvyššího státního zastupitelství. Blízké přítelkyně nejsme," uvedla v pořadu Interview ČT.
Jestli se Jiří Čunek před soud opravdu vrátí, není podle Vesecké jisté. "Pokud je podána stížnost v neprospěch osob, kterých se týká rozhodnutí, nejvyšší soud může konstatovat pouze to, že byl porušen zákon," řekla dále Vesecká.
Podle informací Renaty Vesecké byla stížnost podána v neprospěch obou osob. S největší pravděpodobností by se tedy případ znovu otevírat neměl. Vše ale záleží na konečném verdiktu soudu.
Návrh Kovářové znovuotevřít a také volně zpřístupnit všechny spisy z Čunkova případu naráží podle odborníků na rozpor s Listinou základních práv a svobod. Hlavním problémem je totiž nemožnost zveřejnění informací a výpovědí svědků.
"Případ Jiřího Čunka se odehrával v přípravném trestním řízení, které je svou povahou neveřejné. Spis obsahuje řadu osobních údajů o svědcích, které nelze zveřejňovat, protože je třeba chránit jejich práva," řekl státní zástupce Arif Salichov.
Podle Benešové jde o odklízení stop
Bývalá státní zástupkyně Marie Benešová nedávno v pořadu ČT Události, komentáře označila snahu ministryně Kovářové znovu otevřít korupční kauzu za "odklízení stop po chybách či nečistém počínání justice".
"Mohla bych na názor paní Benešové argumentovat tím, že právě takovéto spekulace jsou metodou těch, kteří nemají důkazy, že k něčemu skutečně došlo," reagovala na výrok Benešové Vesecká.
O rezignaci Vesecká neuvažuje. "Právě ustoupení polopravdám a spekulacím by poškodilo mou osobu i celou justici. Kauza Čunek není problémem samotné trestní kauzy, ale všeho kolem, co dělá z toho případu něco tajemného," prohlásila.
Byla to právě Benešová, kdo jako první označil skupinu šesti lidí kolem Vesecké za "justiční mafii". To roztočilo kolotoč událostí, které z případu údajné Čunkovy korupce udělaly stále nekončící kauzu vrhající stín na nezávislost českých soudů.
Foto: nku.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mab