Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se žoviálně vyjádřil o plánu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka převést sport z ministerstva školství pod Úřad vlády.
"Všiml jsem si, že základní změny ve sportu chtějí udělat Putin a Paroubek. Tak to už jsou dva. Bůh nás ochraňuj," prohlásil Kalousek v on-line rozhovoru serveru ParlamentniListy.cz ve spolupráci se serverem Lide.cz.
Kolem vztahu Kalouska s Paroubkem se točilo více dotazů. Jeden z čtenářů například chtěl vědět, jak se Kalousek dívá na Paroubkovu kritiku za to, že v době jeho úřadování na ministerstvu financí připravil výrazně schodkový rozpočet na rok 2009.
Kalousek litoval, že jako ministr nemohl v rozpočtu snížit výdaje. Odmítl však osobní odpovědnost, kterou mu Paroubek předkládá.
"ČSSD mi vyčítá propad příjmů. Ten je způsoben hospodářskou krizí. Jakkoli tomu pan Paroubek nevěří, já jsem světovou hospodářskou krizi nezpůsobil. Kdybych mohl, snížil bych na rok 2009 plánované výdaje, aby byl deficit o něco nižší. Byl jsem však přesně v opačné situaci. Čelil jsem tlakům na zvýšení výdajů - šrotovné a podobné nesmysly. Takže maximum, které se dalo udělat, bylo udržet plánované výdaje a neutrácet víc," uvedl místopředseda TOP 09.
Schwarzenberg má před sebou ještě mnoho tvůrčích let
Co se jeho strany týče, nemá prý obavy o dostatek schopných lídrů. A ve výborné kondici je podle něho i ve svých dvaasedmdesáti letech Karel Schwarzenberg. "Je v dokonalé kondici a nepochybuji, že má před sebou ještě mnoho tvůrčích let," prohlásil Kalousek.
Ke směřování TOP 09 Kalousek několikrát zdůraznil, že jde o konzervativní stranu. To se projevuje například v jejím postoji k tradičnímu modelu rodiny.
"Při vší úctě k homosexualům - mám mezi nimi řadu přátel - pro tuhle změnu já nikdy hlasovat nebudu. Zastávám tradiční model rodiny, tedy muž, žena a děti. Soužití homosexuálů samozřejmě respektuji, ale nemohu je pokládat za rodinu."
Kalousek dostal dotaz i k tomu, zda s jeho stranou stále spolupracuje zdravotnický odborník Rudolf Zajac. "Je naším poradcem v expertní zdravotnické skupině. To neznamená, že bychom opisovali jeho reformu, kterou realizoval na Slovensku. Ale jeho zkušenosti a znalosti jsou pro nás nesmírně cenné," dodal Kalousek.
Připomeňte si, co také zaznělo z úst Jiřího Paroubka a Miroslava Kalouska k zákonu o státním rozpočtu
64. schůze | Středa 21. října 2009
1. Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2010
Poslanec Jiří Paroubek:
Dnes jako mávnutím proutku tehdejší sveřepí zastánci zcela nerealistického růstového rozpočtu bijí na poplach a šetřili by, až by se z nich kouřilo. Tedy ale jen, pokud se bude šetřit na obyčejných lidech - na důchodcích, na rodinách s dětmi. Pokud by se mělo šetřit na nich samých, nebo dokonce zvýšit daňovou zátěž příjmově nejvyšší skupině nad 100 tisíc příjmu měsíčně, tak to zase ne. De facto tak bývalý ministr Kalousek sestavil rozpočet s rekordním schodkem kolem až 200 miliard korun. Jen to nikomu neřekl a vlastně to nechce říci ani dnes. Výdaje zachoval. Příjmy díky krizi a díky Topolánkově reformě spadly dolů. Na druhou stranu fakt, že nebyly osekány výdaje potřebným, jistě napomohl udržet alespoň jakous takous poptávku. Otázkou je, zda je tedy pan Kalousek prozíravá jednička, nebo zda pouhou neznalostí sestavil rozpočet roku 2009 jako alespoň velmi částečně protikrizový.
Každopádně na dnes projednávaném rozpočtu oceňuji to, že již snad nic neskrýváme, že skutečně sestavujeme rozpočet s plným vědomím možných daňových příjmů i rozpočtových výdajů. Osobně nepovažuji navrhovaný deficit za hrůzostrašný. Letos ne. Platíme za nicnedělání z doby nástupu krize, platíme za nulovou stimulaci ekonomiky v krizové době, za rozvrat fungujícího daňového systému, za zákony z Topolánkova batohu.
Poslanec Miroslav Kalousek:
Já jsem se domníval, když jsem vystupoval a stal jsem se zpravodajem, že se skutečně soustředíme na věcnou debatu o agendě Fischerovy vlády a pro tento výjimečný případ se vystříháme nějakého vzájemného napadání. Mýlil jsem se, je to možná škoda, je to možná dobře.
Já nebudu reagovat na to, co bylo řečeno o ekologické zakázce nebo o zákonu o dani z příjmů, protože koneckonců ať tak či onak, vždy to budou samostatné body ve Sněmovně a můžeme to projednat v rámci těchto bodů. Ale musím se trochu ohradit v okamžiku, kdy jsem volán k odpovědnosti za stav v ČSA.
Tady nechci vyčítat nebo otevírat všechny staré skříňky, které kolem téhle společnosti byly otevřeny a uzamčeny. Ale že mně stav v ČSA - prostřednictvím pana předsedajícího - vyčítáte, pane předsedo, vy (směrem k posl. Sobotkovi, důrazně), vy, který jste na příkaz svého premiéra Grosse jmenoval do funkce prezidenta ČSA Jardu Tvrdíka, v odborných kruzích řečeného Luftjarda (veselost v sále), vy, který jste ho tam držel - proboha živého, vezměte si zpátky všechny rozvahy a výsledovky za jednotlivých managementů ČSA a uvědomte si, že jediné, co může sociální demokracie o ČSA činiti, je zdvořile mlčet!
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ol