Ježek a Špaček se neshodnou. Vystupují Véčkaři dobře?

08.06.2010 7:24 | Zprávy

Mediální neobratnost politiků může znamenat přínos. Některé tváře je ale lepší raději neukazovat. Dvojice respektovaných odborníků hodnotila první hodiny nových politiků před kamerami.

Ježek a Špaček se neshodnou. Vystupují Véčkaři dobře?

Stejně jako před dvaceti lety působila přímočarost některých nových politiků osvěžujícím dojmem v kontrastu s upjatostí komunistických pohlavárů, dnes jsou nové tváře v podobné situaci. Jejich opakem jsou političtí matadoři, z nichž mnozí brousili svůj politický newspeak a schopnost mlžit více než patnáct let. Nové tváře bez mediálních zkušeností ale nemusí být vždy přínosem.

Podle mediálního odborníka a bývalého ředitele ČRo Vlastimila Ježka není určitá forma neobratnosti vyloženou chybou. Naopak, může vyhrát volby. „To, co předvádí Karel Schwarzenberg, není zrovna ukázka mediální obratnosti. Nechci ale mluvit o neohrabanosti, je to spíše milá jinakost, která dokázala překvapivě oslovit mladé, vzdělané voliče," řekl ParlamentnímListům.cz Ježek. Právě ona jinakost prý byla rozhodujícím faktorem, vedoucím k naprostému úspěchu TOP 09 ve volbách.

Raději neukazovat na veřejnosti

Naopak zrovna nejlepší start na mediálním poli nepředvedly Johnovy VV. „Chápu, proč řada těch lidí začala mediálně vystupovat až po volbách. Některé výkony mě opravdu překvapily," komentuje Ježek aktuální mediální obraz Véček.

Hovoří především o volebním manažerovi VV Vítu Bártovi. „Já na jeho způsobu komunikace nevidím skoro nic dobrého. Například on vůbec nekontroluje mimiku, to je před kamerou velká chyba. Podle mě měl zůstat tím méně viditelným členem VV," konstatuje Ježek. Podpora VV ze strany veřejnosti prý může před podzimními i komunálními volbami klesat i díky aktuálním výstupům jejich představitelů.

Na bývalého poradce exprezidenta Václava Havla Ladislava Špačka naopak působí lidé z VV pozitivně. Oceňuje otevřenost a upřímnost. Příkladem je programová ředitelka VV Kristýna Kočí, která se v posledních dnech představila jako vyjednavač o vládní koalici. „Vzdělaná a inteligentní, s tvrdým vystupováním. Možná až příliš. Časem si musí určit, jak moc „drsně" chce působit, zda trochu ubrat a přidat více úsměvu, nebo naopak ještě přitvrdit," komentoval mediální výstupy mladé političky Špaček.

Jak rozhodně nevystupovat v médiích?

Přímost a absence politického newspeaku však novým tvářím podle Špačka nestačí. „Mediální obratnosti se dá naučit přirozeně. Je to ale stejně pravděpodobné, jako že se naučíte sám řídit letadlo," popisuje s nadsázkou respektovaný mediální odborník. Jaké chyby tedy nejčastěji dělá nezkušený politik?

„Především si málokdy uvědomí, kdo je cílová skupina. Musí počítat s tím, že mluví k průměrně inteligentnímu voliči," upozorňuje Špaček. Jako příklad uvádí svého nejznámějšího klienta, Václava Havla. „Musel pochopit, že nemůže používat souvětí o dvanácti větách. V tom může mít zmatek i vysokoškolsky vzdělaný posluchač," dodává.

Politici by se také měli naučit stručnosti. „Mnohdy hovoří jako při nějakém jednání. Když argumentují, jde o pětiminutový výstup s pointou na konci. Ideálem je ale pravý opak. Pokud nedokážou argumentovat v několika málo větách, přeruší je buď protivník, nebo moderátor a z pohledu diváka neřeknou nic," říká Špaček.

„Zdaleka největší chybou je ale jít do debaty s tím, že vlastně nic říci nechci nebo nemohu," varuje Špaček před nutkáním politiků mlžit. Je to prý jedna z věcí, které voliče od politiky odrazují. „Mnohdy se mi klienti chlubí, jak se jim dařilo během pořadu nic „nepustit." Já se jich pak ptám, proč tam tedy vlastně šli," popisuje Špaček.

Někdy ale mlžení není způsobeno samotnými politiky. Jako příklad uvádí pořad Nedělní Partie TV Prima. „Kristýna Kočí ani Petr Tluchoř si nemohli dovolit nic říci, ta dohoda je podle všeho velmi křehká. To, že na tématu vládního vyjednávání postavila Prima celý pořad, je jejich hrubá dramaturgická chyba," uzavírá Ladislav Špaček.


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Podobu terminálu VRT mezi Kořenicemi a Bečváry určí architektonická soutěž

10:34 Správa železnic: Podobu terminálu VRT mezi Kořenicemi a Bečváry určí architektonická soutěž

Správa železnic vyhlásila architektonicko-urbanistickou soutěž na nový terminál Kořenice-Bečváry VRT…