„Zrušením platnosti voleb by soud vytvořil situaci, že od ustavení zastupitelstva do právní moci výroku o zrušení voleb všichni jednali v omylu a to by se pak následně a velmi pracně řešilo," řekl serveru ParlamentníListy.cz ředitel Ústavu státu a práva akademie věd Jan Bárta.
Jinými slovy: V Praze by se v tu chvíli přestalo až do mimořádných voleb vládnout a namísto toho by se případ od případu řešilo, jak to vlastně s přijatými opatřeními de iure „nikdy nezvolených zastupitelů" je.
Do úzkých by se jednoznačně podle Ústavu státu a práva dostaly smlouvy na prodej či pronájem městských pozemků, které podléhají schválení voleným orgánem. Takovým případem může být například prosincové usnesení rady města o pronájmu třiapadesáti bytů.
„V okamžik uzavírání tu souhlas jakoby byl, pak se ukázalo, že nebyl. Muselo by se to narovnat a z toho koukají náhrady škody, nebo nové schvalování," vysvětluje Bárta.
Podobných případů jsou celé desítky. A nejen to. Ve hře jsou teoreticky i rozhodnutí o miliardách korun.
Související:
Zmatky kolem voleb: Praha může přijít o své zastupitele i jejich rozhodnutí
Může jít o miliardy
Ústavní soud má podle informací serveru ParlamentníListy.cz rozhodovat v únoru, tedy v době, kdy už může mít zastupitelstvo za sebou hlasování o rozpočtu města na rok 2011.
Do té doby chce také TOP 09 na zastupitelstvu hlasovat o zrušení tendru na čistírnu odpadních vod - zakázku za více než 6 miliard korun. I tahle rozhodnutí mohou spolu s případným „rozpuštěním" zastupitelstva padnout.
Vedení města mlčí
O scénáři rušení voleb se nikdo z oslovených představitelů koalice nechce bavit a o případném rušení odhlasovaných opatření už teprve ne. Na otázky neodpověděl ani primátor Svoboda, ani například předseda finančního výboru zastupitelstva - mimochodem právník - Petr Hulinský (ČSSD). Podle svých dřívějších prohlášení představitelé radní koalice ve zrušení platnosti voleb nevěří.
„Myslím si, že soud volby neshodí, ale podle mě by měl," řekl redakci Tomáš Hudeček, šéf zastupitelů TOP 09, které koaliční smlouva ODS s ČSSD odsunula do opozičních lavic.
A dodal: „Jestli by v důsledku toho mohlo nastat třeba nějaké rozpočtové provizorium, to je věcí právníků."
Ovšem, jak zjistily ParlamentníListy.cz, mezi právníky angažovanými v této kauze si na rozdíl od Ústavu práva už není scénářem k rušení voleb jistý nikdo. VÍCE ČTĚTE ZDE
Dokonce i předseda Strany zelených Ondřej Liška, která údajně protizákonné rozdělení volebních obvodů u soudu napadla, si myslí něco jiného než právníci z akademie věd. Podle Lišky soud nikterak dosavadní rozhodnutí města neovlivní.
Související:
Primátor Svoboda: Opakování voleb se nebojím. Holt by byly nové
Dimun: Zruší Ústavní soud pražské volby?
Šťastný: Jaképak fér nebo nefér. Zelení prostě dostali málo hlasů
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Černý