Poslední Mašín: V Česku není demokracie jako v USA

05.11.2011 17:51 | Zprávy

Naši kritici mají omezenou inteligenční úroveň. Mladým lidem v Česku zoufale chybí příkladní vůdci. Tak smýšlí dnes už jediný žijící člen protikomunistické skupiny bratří Mašínů. Po smrti Milana Paumera a nedávném úmrtí bratra Ctirada zůstal jen Josef Mašín. I přes bouřlivou kritiku činů odbojové skupiny na Česko nezanevřel. Věří totiž v zákon vývoje druhů podle Charlese Darwina.

Poslední Mašín: V Česku není demokracie jako v USA
Foto: bojovnici.cz
Popisek: Josef Mašín

„Na kritiku jsme si zvykli. Její předmět ani frazeologie se od roku 1954 nijak nezměnily. Pánové Uhl a Huml se zdají být jedni z duchovních vůdců ideologického hnutí, jehož členové reprezentují těch pětaosmdesát procent Čechů, kteří s našimi činy nesouhlasí, a kteří se obvykle shromažďují na diskusních stránkách omezené inteligenční úrovně blogu, které pojednávají o třetím odboji," sdělil ParlamentnímListům.cz Josef Mašín. Levicový novinář Petr Uhl dlouhodobě kritizuje heroizaci činů skupiny bratří Mašínů a poslanec Stanislav Huml je rovnou přirovnal k norskému vrahu Andersi Breivikovi. Další vlna odporu k činům Mašínů se zvedla poté, co do amerického Clevelandu odjela v srpnu na pohřeb Ctirada Mašína oficiální delegace.

SLEDUJEME téma Mašínové
Zabíjet komunisty bylo správné, řekla sestra Mašínů. A začal potlesk

Vondra schvaluje vraždy a vrahy, zlobí se Paroubkův web
Pomsta za Vondru: Říct "Bratři Mašínové jsou vrazi" je prý trestné
Sestra Mašínů: Komunisté křičí na ulicích a já se obávám

Vůdci nemohou být neviditelní

Pohřbu se zúčastnil například ministr obrany Alexandr Vondra, který bratry Mašíny ocenil resortním  vyznamenáním Zlatá lípa, a velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Při té příležitosti se na Vondru vyrojila trestní oznámení, že schvaluje činy jako vražda, loupež, žhářství. Tedy konání Mašínů v dobách komunismu. „Je - li tomu tak, budou se touto otázkou zabývat české soudy a jejich reakce mě bude zajímat," zareagoval Mašín.

Navíc bylo oběma politikům ODS vyčítáno, že se na pohřeb přijeli za peníze daňových poplatníků jen zviditelnit. „Fotbalová utkání nevyhrávají diváci. Česko je postkomunistickou zemí a ne fungující demokracií na úrovni USA. Demokracie neznamená pouhou možnost jít k volbám. To dělá i Hamás. V Česku i nadále existuje komunistická strana a soudní řád i se soudci, kteří konali své řemeslo za komunistické diktatury. Zločinci z období komunismu nebyli potrestáni. Generace politiků nastolená komunisty v roce 1989 ještě nevymřela. Mladým lidem chybí příkladní vůdci, kteří mají odvahu, aby ukázali tomuto národu s ohnutou páteří cestu ke změně. Vůdci nemohou být neviditelní," podotkl jediný dosud žijící člen skupiny bratří Mašínů.

Naopak podobných činů si váží. „Již minulý rok, kdy zemřel kamarád Milan Paumer, jsme s Radkem ocenili krok pana premiéra Nečase a jeho ministerských kolegů, jakož i dalších lidí, kteří se zúčastnili Milanova pohřbu. Nedlouho před tím již podobný krok učinil Mirek Topolánek. Nejde o nás a nikdy nám nešlo o nějaká vyznamenání nebo pocty. Jde o princip vyrovnání se s komunistickou minulostí národa a uznáni oprávněnosti ozbrojeného odboje. Jejich účast byla pro mne výrazem postoje k této otázce. Jejich činů si proto cením a vážím," doplnil.

Čtěte také:
Grospič proti Nečasovi: Jaký odboj? Oběti Mašínů přece nebyly komunisti
Paumer bude mít v Poděbradech pietní místo s pamětní deskou
Vrazi Mašínové a vrah dětí z Norska. Pro Humla úplně stejní

Bratr mi chybí

Velmi otevřeně se Josef Mašín pro ParlamentntíListy.cz vyjádřil, jak prožíval poslední dny svého bratra Ctirada. „O Radkově zdravotním stavu jsem věděl zhruba rok. Na tento okamžik jsme se připravovali již několik měsíců předem. Lékaři Radkovi již v únoru řekli, že může zemřít během několika týdnů. Navštívil jsem ho asi čtrnáct dnů před smrtí. Byl v kruhu blízkých přátel a stále to ještě nevypadalo až tak vážně. Odjel jsem tedy na obchodní cestu do Asie, kde jsem se druhý den dozvěděl, že byl převezen do nemocnice. Ihned jsem mu telefonoval a slíbil, že budu v Clevelandu za čtyřicet hodin. Řekl mi, že to již nestihnu. Já odvětil, ať počká. Nebylo to pro něj snadné. Naštěstí jsem to stihnul a strávili jsme jeho poslední čtyři dny spolu. Tehdy přijela i sestra z Olomouce. Po našich zkušenostech, například v Bartolomějské a později i v Německu jsme se stali optimisty. Od té doby jsme brali náš další život jako bonus. Radek žil s vážnými zdravotními následky pobytu v Jáchymově téměř šedesát let. Chybí mi," uvedl.

Natrvalo se bratři Mašínové usadili v USA, kde Josef žije dodnes. „Jsem šťastný, že žiji, kde žiji. Československého občanství jsem se nezřekl, bylo mi odejmuto. Američanem jsem se stal z vlastní vůle. Československo dnes neexistuje. Při udělení státního občanství v Americe se skládá přísaha. S bratrem jsme na takové maličkosti, jako přísaha, vždy věřili. Loajální můžu být jen k jedné zemi. Dvojí občanství pro mě tedy nepadá v úvahu," rozvedl svůj názor na státní příslušnost kdysi. Na Česko prý ale Josef Mašín nezanevřel: „Věřím Darwinovu zákonu o vývoji druhů. Ještě to proto s náklonností k Česku nevzdávám."

Synové generála Josefa Mašína, jenž byl za odbojovou činnost za druhé světové války popraven gestapem, bojovali se zbraní v ruce v letech 1951 až 1953 proti komunistickému režimu v Československu a posléze emigrovali přes východní Německo do západního Berlína. Protože při přípravě útěku zabili šest osob, je česká veřejnost v hodnocení jejich činů rozdělena na dva tábory. Jedna strana je považuje za vrahy a teroristy, druhá za národní hrdiny. V roce 1945 byli bratři Mašínové vyznamenáni prezidentem Edvardem Benešem čs. medailí Za chrabrost a za osobní statečnost v době války. Roku 1998 byli navrženi na Čestnou medaili T. G. Masaryka, ale návrh byl zamítnut. Roku 2008 jim Plaketu předsedy vlády České republiky udělil Mirek Topolánek. Ctirad Mašín zemřel 13. srpna v americkém Clevelandu.

Foto: bojovnici.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Stát dá zaměstnavatelům prostor více investovat do zdravotní prevence

16:25 Hospodářská komora: Stát dá zaměstnavatelům prostor více investovat do zdravotní prevence

Hospodářská komora ČR vítá navýšení daňového limitu pro zaměstnanecké zdravotní benefity, které umož…