Co se týče Kalouskova vztahu s premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem, je prý korektní a konstruktivní. Nicméně podle Kalouskových slov pro deník Právo si byl s Mirkem Topolánkem výrazně bližší. „Petr Nečas je jinak vnitřně ustrojen než Mirek Topolánek, to je vidět na první pohled," vysvětlil.
Reformy budou bolet
Místopředseda TOP 09 také připustil, že zisk reformních ministerstev, mezi která patří resort financí, zdravotnictví či sociálních věcí, je pro jeho partaj nejen výzvou, ale i značným závazkem. Právě v těchto oblastech totiž proběhnou nejvýraznější škrty, které zasáhnou široké spektrum obyvatel, potenciálních voličů.
Kalousek připustil, že lidé mohou protestovat na ulicích. "Nemohu to samozřejmě vyloučit. Aby to nebylo, je naší povinností vše důsledně trpělivě vysvětlovat," řekl Kalousek.
TOP 09 je ale podle Kalouskových slov připravena uskutečňovat program avizovaný před volbami. Státní zaměstnance čeká seškrtání mzdových fondů o 10 procent, smrsknou se i sociální dávky a podpora v nezaměstnanosti. Tak by se mělo už v rozpočtu na rok 2011 uspořit 50 miliard korun, následovat bude reforma zdravotnictví, důchodů a sociálního systému.
Kontrolovat se nenechám
Kalousek se v rozhovoru pro Právo také vyjádřil ke tvrzení ODS, že bude při výkonu funkce ministra kontrolován svými náměstky z jiných partají. Místopředseda TOP 09 takovou myšlenku odmítl s tím, že ministr může být kontrolován sněmovnou, případně Nejvyšším kontrolním úřadem. Naopak sám dohlíží na své náměstky.
Neloajální náměstek, který dělá špatně svou práci, bude prý okamžitě vyhozen. „A s tímto vědomím půjdou náměstci TOP 09 na všechna ministerstva. A pokud se budou chovat jinak, tak se tam dlouho neohřejí," dodal Kalousek.
Musíme lépe vysvětlovat
Miroslav Kalousek se během rozhovoru vrátil i ke kabinetu Mirka Topolánka, který se snažil o nejrůznější reformy, nicméně často narazil na silný odpor voličů. Příkladem byl tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který, aby nespáchal politickou sebevraždu, stáhl své reformní kroky.
Tehdy šlo podle Kalouska o chybu komunikace s veřejností, navíc vláda měla křehkou většinu a ani nebyla vnitřně jednotná, jako příklad uvedl své bývalé spolustraníky z KDU-ČSL Hovorku a Carbola. „S nimi se smysluplná reforma nedala uskutečnit, protože jediné, čemu věřili, byl zákon o zdraví lidu z roku 1966," uzavřel Kalousek.
Energetickou nezávislost musíme hájit a posilovat
V závěru rozhovoru místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek interpretoval stanovisko vznikající koalice k prodeji státních firem. Všichni účastníci jednání se prý dohodli, že strategické energetické podniky, jako je třeba ČEZ, ČEPRO, ČEPS nebo MERO musí zůstat v rukou státu. Ovšem není vyloučené, že politici odsouhlasí odprodej menšinového balíku akcií gigantu ČEZ. Další podniky, mezi které patří Česká pošta nebo Lesy České republiky, čeká v budoucnu transformace, po které se o případném prodeji bude rozhodovat.
Kalousek: Trumbera je ten, kdo tvrdí, že mě náměstci budou kontrolovat
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac