Senátoři chtějí zamezit špinavému byznysu nepřizpůsobivých. Takhle to dělá Fico na Slovensku

16.12.2013 17:16 | Zprávy

ParlamentníListy.cz již informovaly o iniciativě několika senátorů napříč politickým spektrem, kteří předkládají novely tří zákonů, jež mají řešit problém s nepřizpůsobivými. Něco podobného prosazuje i sociálně-demokratický Smer Roberta Fica na Slovensku. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, jakou má změna zákonů šanci na úspěch.

Senátoři chtějí zamezit špinavému byznysu nepřizpůsobivých. Takhle to dělá Fico na Slovensku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Ve stručnosti jde o tři normy řešící tři problémy. První věc je novela zákona o odpadech, která má omezit to, že nepřizpůsobiví spoluobčané často kradou kovy a prodávají je do sběrných surovin. Druhou věcí je snaha motivovat nezaměstnané, aby pracovali. A třetí věc je zastropování příspěvků na bydlení, aby majitelé ubytoven nezneužívali špatnou sociální situaci lidí a „nerejžovali“ přemrštěné nájmy, které zaplatí za nepřizpůsobivé či sociálně slabé stát.

Projednávání na 17. schůzi Senátu v 9. funkčním období od 18. prosince

Zařazení novel do legislativního procesu podepsali senátor ODS Jaroslav Zeman, senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava, dále senátor za ČSSD Pavel Lebeda, Marta Bayerová z KSČM, Alena Dernerová ze Severočechů.cz a Miroslav Krejča ze senátorského klubu KDU-ČSL. Zákony by se k projednání měly dostat ve středu, kdy senátoři rozhodnou v prvním čtení, zda zákony pustí do výborů. V konečné instanci pak Senát jako celek může zákony předložit sněmovně ke schválení.

Konkrétně jde o senátní tisk č. 194, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi ve znění pozdějších předpisů, dále senátní tisk č. 195, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o pomoci v hmotné nouzi ve znění pozdějších předpisů, a konečně senátní tisk č. 196 o odpadech a o změně některých dalších zákonů ve znění pozdějších předpisů.

Nejde o anticikánismus

„Řekli jsme si, že je nutné už něco udělat. Nejde o žádný anticikánismus. O cikánech není v zákoně ani slovo. Zákon má platit pro každého bez ohledu na etnický původ či barvu pleti. Na Slovensku se snaží situaci řešit sociálně-demokratický premiér Robert Fico, tak věřím, že normy podpoří i naši sociálně-demokratičtí senátoři. Sociální politika má být přece o tom, že pomůžeme těm, kteří chtějí pracovat, ale nemohou sehnat práci, ale ne o tom, že pracující budou živit ty, kteří pracovat nechtějí a sociální systém zneužívají,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor Jaroslav Doubrava.

Návrhy zákonů podepsal i člen senátorského klubu ČSSD Pavel Lebeda, který se pokusí přesvědčit své kolegy z klubu ČSSD, aby normy podpořili. „Vidíme, že neúměrně rostou náklady na příspěvky na bydlení hlavně v ubytovnách. V průběhu jednoho roku se zdvojnásobily náklady na doplatky na bydlení. Už vloni to činilo 1,6 miliardy a narůstá to. V mém městě Kolíně je 31 ubytoven. Je to špinavý byznys, který je nutné zarazit, protože dle nynější zákonné úpravy může být v jednom bytě, ba v jedné místnosti, spousta lidí, kteří pobírají příspěvek na bydlení. Osoby společně posuzované, to je bezbřehý instrument pro tuto věc,“ řekl ParlamentnímListům.cz Lebeda.

Druhou věcí je znovuzavedení veřejné služby, ale takovým způsobem, aby to nebylo v kontradikci s nálezem Ústavního soudu: „Je nutné motivovat příjemce pomoci v hmotné nouzi, aby se aktivně snažili řešit svou situaci a hledali práci. Je to i prevence sociálních nepokojů. Pokud nespokojení občané, kteří pracují, vidí, že někteří nepracují a jsou na tom lépe, nesmíme se divit, že jsou rozzlobení. Je hloupost označovat rozzlobené lidi, kteří pracují, za extremisty. Je také problém, že vyrůstá již druhá generace dětí, která neviděla nikoho ve svém okolí pracovat. Jde o rodiny notorických příjemců sociálních dávek. Co z nich může vyrůst? Zase jen příjemci sociálních dávek.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…