Iniciativu představil ve středu 13. srpna předseda frakce Gianni Pittella, jenž zároveň vyzval ostatní europoslance k její podpoře. "Je skandální, že stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy odmítl přes naši oficiální žádost svolat mimořádné jednání evropských špiček. Takového postoje litujeme a tvrdě jej odsuzujeme,“ uvedl. Podle původního plánu se tak má Evropská rada sejít až na samém konci léta, a to 30. srpna. To je podle evropských socialistů příliš pozdě. „Tváří v tvář útisku, civilním obětem a zjevnému porušování lidských práv už nemůžeme dále mlčet. Musíme jednat hned a musíme jednat společně,“ zdůraznil rovněž Pittella. Evropští socialisté se proto rozhodli spustit burcující kampaň nazvanou #EUWakeUp, tedy doslova Vzbuď se, EU!
K iniciativě se dnes oficiálně připojili i sociálnědemokratičtí europoslanci. „Evropská unie musí sehrát jako celek aktivní roli v mezinárodním úsilí o mírové řešení krizových situací a nezůstávat jako dosud v pozadí,“ řekl Pavel Poc, předseda delegace europoslanců zvolených za ČSSD. „Nechceme na světové scéně Evropskou unii takovou, jaká je teď. Osmadvacet rozvinutých zemí působí těžkopádně a nerozhodně, a to je zásadní chyba, která světové bezpečnosti neprospívá. Chceme v tomto směru změnu a budeme po ni hlasitě volat tak dlouho, dokud se Evropa neprobudí.“ Závěrům srpnového zasedání Evropské rady se budou europoslanci věnovat na plenárním zasedání v polovině září a předtím úrovni příslušných výborů. Už nyní je jasné, že role EU v průběhu kritických červencových a srpnových měsíců bude v následujících týdnech podrobena tvrdé kritice.
K iniciativě se staví kladně i europoslanec Miroslav Poche, který hodlá za necelé dva týdny předložit zahraničnímu výboru Evropského parlamentu návrh na změnu postoje k Ukrajinské krizi. Ostře přitom kritizuje současnou politiku Západu. „Způsob, jakým se v současné mezinárodní situaci prezentují orgány Evropské unie, je pro mě nepochopitelný. Zatímco osmadvacítka jako celek mlčí a Američané nejsou s to odpovídat jinak, než další eskalací, hrozí na Ukrajině vypuknout další evropský konflikt. Opakuje se situace, které jsme byli svědky před dvaceti lety v Jugoslávii.“
Situaci v Gaze se věnoval Pittella ve svém středečním projevu. „Evropa nesmí tolerovat to, že existence Izraele je znovu ohrožena, nemůže však tolerovat ani to, že se legitimní obrana mění v nepřiměřené násilí vůči civilistům, ženám a dětem,“ uvedl. K situaci se vyjádřila i europoslankyně a členka delegace pro vztahy s Izraelem Olga Sehnalová. „Těžko se můžeme smířit s nesmírným utrpením civilního obyvatelstva v tomto regionu. Nelze před ním zavírat oči, nelze si na něj zvyknout, nečinně mu přihlížet. Budeme podporovat vždy ty, kdo budou na straně smíření a neúnavného hledání cesty k trvalému míru v této těžce zkoušené části světa. Chceme, aby Evropa nestála stranou.“
Násilí pokračuje i v nepříliš vzdálené severovýchodní oblasti Levanty a ani zde EU nedokáže prosadit mírové řešení. Mnohostranný konflikt zde sužuje území hned dvou dlouhodobě nestabilních států, tedy Iráku a Sýrie. „Ukazuje se, že válka proti terorismu, vedená již třináct let Spojenými státy a některými dalšími evropskými zeměmi, rozvrátila oblasti Sýrie a Iráku, aniž by se tam počet teroristů snížil. Naopak, počet útoků a obětí roste. To značí dost zjevně neúspěch takové politiky a ukazuje se, že celá dosavadní politika podpory americké války proti terorismu byla chybná,“ říká europoslanec Jan Keller.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD