„Stav českého zákonodárství má povahu přírodní katastrofy. V zákonech a regulacích se nevyznají už ani právníci. Relevantní ekonomické studie říkají, že v mnoha zemích existuje záhadný rozdíl mezi tím, jak by ekonomika měla být výkonná, a jak výkonná ve skutečnosti je. Je tam rozdíl dvě až čtyři procenta HDP. Z jejich závěrů vyplývá, že je to dáno přemírou a složitostí regulace,“ říká Kužílek.
„Řešením by mohl být model nazvaný legislativní STOP-STAV. Parlament nepřijme zákon, jimž se zvýší počet platných zákonů. Jeden zákon dovnitř, jiný ven. Nebo počty slov – za každý nový odstavec se musí jeden odstavec zrušit. Nutí vás to najít takové formulace, které budou jednodušší, kratší a srozumitelnější,“ říká Kužílek.
Starostové proto už navrhli seznam sedmi zákonů, kterých se rušení bude týkat v první řadě. Mezi nimi jsou zákony o podporovaných zdrojích energie, o daních z příjmů nebo o silničním provozu (kompletní seznam zákonů naleznete v příloze).
„S modelem legislativního STOP-STAVU jsme v absolutní shodě. Bude to jedna z věcí, kterou budeme prosazovat po úspěšných volbách. Stát má sloužit, ne překážet,“ dodává lídr STAN Jan Farský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV