Liška (SZ): Chceme Evropu sebevědomou a otevřenou, která se nenechá vydírat diktátory

25.04.2014 4:31 | Zprávy

Ondřej Liška odjíždí na Ukrajinu, vede průzkumnou misi s experty z nevládních organizací.

Liška (SZ): Chceme Evropu sebevědomou a otevřenou, která se nenechá vydírat diktátory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Předseda Strany zelených (SZ) a jednička na kandidátce do Evropského parlamentu Ondřej Liška dnes odjíždí na průzkumnou misi na Ukrajinu jako zvláštní zmocněnec Evropské strany zelených. Sejde se zde s řadou politiků a aktivistů z Majdanu, kteří budou určovat podobu Ukrajiny na dlouhá léta dopředu. Zelení si jasně uvědomují, že budoucnost Ukrajiny je nerozlučně spjata s budoucností Evropy a že o té se rozhoduje právě nyní na ukrajinské východní hranici.

Předseda zelených se dnes odjel osobně zabývat nejzávažnější evropskou krizí současnosti. V delegaci, kterou vede, jsou také Nikola Hořejš, protikorupční expert platformy Rekonstrukce státu, Petr Machálek, poradce neziskových organizací a bývalý ředitel Hnutí DUHA a Heidi Hautala, bývalá finský ministryně a spolupředsedkyně Zelené evropské nadace.

“Na Ukrajině chci s lidmi mluvit o dvou hlavních tématech. Tím prvním je budování demokratického právního státu, tím druhým pak energetická nezávislost na Rusku. Ukrajinu čekají zlomové prezidentské volby, konané ve stejném termínu jako volby do Evropského parlamentu. Ty v mnoha evropských zemích hrozí přinést posílení extremistických a populistických stran, které s cílem zničit projekt jednotné Evropy často již zcela nepokrytě podporují imperialistické kroky ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelení naproti tomu chtějí vybudovat Evropu sebevědomou a otevřenou, která se nenechá vydírat diktátory, ropou a plynem,” uvádí Ondřej Liška.

Liška stráví dva dny v Kyjevě a pak se přesune na východ k ruské hranici do Doněcka, kde zůstane do soboty. Mezi osobnostmi, se kterými se delegace v Kyjevě a Doněcku setká, nebudou chybět například první náměstkyně ministra školství a vědy Inna Sovsun, předseda politické strany Demokratická aliance Vasyl Gatsko nebo experti místního Helsinského výboru.

 

“Ukrajina se nachází v nesmírně složité politické situaci, která je zároveň jedinečnou příležitostí začít věci dělat jinak a lépe. Prospěch z toho mohou mít lidé na Ukrajině i v celé Evropě. Úkolem evropských politiků a aktivistů je, udělat vše pro to, aby tato příležitost nepřišla nazmar,” dodal ke své aktivitě Liška.

 

Kteréhokoliv člena delegace je možné kdykoli během jejich pobytu kontaktovat s dotazem k aktuálnímu dění na Ukrajině. Ondřej Liška bude zároveň po celou dobu komunikovat se svými podporovateli na sociálních sítích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zeleni.cz

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

22:33 Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…