Marková (KSČM): „Škatulata, hejbejte se“ na ministerstvu zdravotnictví

06.03.2021 6:32 | Zprávy

Po roce boje s pandemií koronaviru se Česká republika nachází v nejhorší situaci na celém světě. Přibývá nakažených, mrtvých, pacientů v těžkých stavech, nemocnice jsou na pokraji kolapsu a převážet není kam. Sousední Německo sice nabízí určitou pomoc, ale byrokracie brání rychlému převozu.

Marková (KSČM): „Škatulata, hejbejte se“ na ministerstvu zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková

Zdravotníci jsou na pokraji sil a nedostatek sester je téměř katastrofální. Lékaři mohou poskytovat pouze péči související s covid-19, ostatní se většinou odkládá. Kraje jsou kvůli kritické situaci nuceny vyhlašovat stav hromadného postižení osob. Očkování a testování není tak rychlé, jak bychom potřebovali a jsou provázeny zmatky v organizaci a pochybnostmi.

Vláda nezvládá komunikaci, rozhoduje často chaoticky, nesrozumitelně a z toho vyplývající neochotu dodržovat nezbytná hygienická a restriktivní opatření svádí na občany nebo opozici. K tomu velmi negativně působí vystupování a chování premiéra A. Babiše vůči těm, kteří jsou odpovědní za odbornou stránku protipandemických opatření. První úspěchy si přisvojil, ale s neúspěchy nechce mít nic společného. Vyměňuje ministry zdravotnictví a ti zase podle jeho „přání“, popřípadě „zadání“, nebo kvůli vlastní komunikační nedostatečnosti, odvolávají a jmenují své odborné spolupracovníky jak na běžícím páse. Stačí připomenout jména Blahuta, Šteflová, Prymula, Chudoba či Šedo. Nyní se aktuálně jedná zejména o hlavní hygieničku J. Rážovou a náměstka V. Černého.

Od začátku pandemie se již třetí hlavní hygieničkou má stát lékařka P. Svrčinová, která v současnosti řídí Krajskou hygienickou stanici Moravskoslezského kraje. Je odbornicí na hygienu výživy a bezpečnost potravin, působí také na Lékařské fakultě v Ostravě a pracovala i pro Evropskou komisi. Loni v létě se ocitla pod tlakem bývalého ministra Vojtěcha, poté co nezvládla komunikaci protiepidemických opatření v kraji.

Profesor Černý, předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče ČLS J. E. Purkyně, působí na ministerstvu zdravotnictví teprve od jara loňského roku a letos v lednu byl po odchodu A. Šeda pověřen i řízením sekce zdravotní péče. Údajně úspěšně prošel výběrovým řízením, ale náměstkem pro zdravotní péči nakonec jmenován nebyl.

Jakou roli v soustavné personální destabilizaci ministerstva zdravotnictví hraje A. Babiš se lze jen domýšlet. Budou „pro neschopnost odejiti“ i další vysocí úředníci kolem Blatného, náměstek R. Policar a ředitel ÚZIS L. Dušek? Dočkáme se konečně toho, že budou dnešní odpovědní mocní naslouchat odborníkům a přestanou vést své předvolební kampaně? Pochopí, že jde o zdraví a čím dál víc i o životy lidí a ne o získávání politických bodů?

Soňa Marková
stínová ministryně zdravotnictví za KSČM

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kocmanová (Piráti): Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením

13:09 Kocmanová (Piráti): Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením

Téma emisních povolenek, které dnes projednává Poslanecká sněmovna, vzbuzuje obavy. A naprosto pocho…