Krajská rada na svém včerejším zasedání schválila vypsání předběžné konzultace s odbornými firmami o vytvoření projektové dokumentace za pomoci metody, která umožní její dokonalejší zpracování.
„Jde o takzvanou metodu BIM neboli Building Information Modeling. Jejím prostřednictvím vznikne jakési digitální dvojče stavby. Je to soudobý trend, díky němuž se během přípravy projektu podaří eliminovat případné chyby a nedostatky. Projektová dokumentace tak bude přesnější,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Využívání metody BIM zatím není při plánování staveb v České republice zcela obvyklé; takto si vybudoval například své sídlo státní podnik Lesy České republiky a v Jablonci nad Nisou pomocí této metody vyrostlo obchodní centrum Central. V případě zakázky zadávané Libereckým krajem jde o pilotní projekt. „Od roku 2022 má být použití BIM pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů povinné. Chceme proto být na dobu, kdy se projekt depozitáře uskuteční, připraveni,“ upřesnil Miklík. „Využití metody BIM umožní lépe a transparentně kontrolovat samotný průběh stavby a minimalizovat dodatečné náklady. Ve výsledku jde o úsporu veřejných peněz.“
Příprava budování depozitáře představuje náročnou akci. Stavět se začne v závislosti na tom, kdy se podaří sehnat peníze. „Projektová dokumentace má vyjít na 10,5 milionu korun a samotná stavba na 200 milionů. Tak velký projekt by kraj jen ze svého rozpočtu financovat nedokázal, proto budeme chtít využít evropské dotace,“ doplnil Miklík.
Centrální depozitář, který by měl vzniknout na bývalých pozemcích společnosti Silnice LK na okraji Českého Dubu, nebude jen standardní stavba. Půjde o pasivní, nízkoenergetický objekt vybavený nejmodernější technikou, která pro skladování muzejních sbírek zabezpečí optimální podmínky. Budova pojme až stovky tisíc předmětů, na jejichž uložení jsou potřeba tisíce metrů čtverečních.
„Již máme hotový architektonický návrh. Jeho autorem je Společnost Adam Rujbr Architects. Hledali jsme architektonickou kancelář se zkušeností z projektování velkých pasivních staveb, ideálně právě depozitářů. Veřejné budovy musí být nyní stavěny nízkoenergeticky. Zkušenosti kanceláře v této oblasti nám dávají záruku kvalitního zpracování,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Konzultace s firmami, jejichž prostřednictvím si kraj coby zadavatel ověří, zda jsou jeho představy o projektu proveditelné, se uskuteční 23. března od 13 hodin v multimediálním sále ve třetím patře budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Zúčastní se jí společnosti Jakub Cigler architekti, Archcom, AED project, Casua a di5 architekti inženýři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Sociální služby
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Další články z rubriky
15:14 Peštová (ANO): Je otázkou, jestli se České republice nevyplatí raději platit pokuty
Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…
- 14:07 Babiš (ANO): Pane premiére, za vaší vlády se ten rozdíl ve mzdách zvětšil
- 13:09 Kocmanová (Piráti): Peníze z emisních povolenek se musí vrátit k lidem, současný návrh není řešením
- 12:12 Klecanda (STAN): Děti se naučí rozpoznávat rizika a chovat se bezpečně v on-line prostředí
- 11:17 Premiér Fiala: V týmu předsedy Evroské rady bude mít zastoupení i Česká republika
- 10:21 Rédová Fajmonová (BPP): Stačilo chciválkům!