Letošní zasedání Komise OSN pro rovnost žen a mužů se zaměřilo na udržitelný rozvoj a postavení žen. Ministr Jiří Dienstbier, který se jako vedoucí delegace účastnil prvního týdnu jednání, ve svém projevu ve všeobecné rozpravě zdůraznil, že posilování rovnosti žen a mužů je jednou z priorit české vlády. V této souvislosti zmínil několik pozitivních trendů, které lze v České republice vysledovat. „V roce 2015 představovaly ženy 56% všech studujících na vysokých školách a téměř 60% všech absolventů. Míra zaměstnanosti žen ve věku 20 – 64 let dosahuje 64%,“ řekl a dodal, že i přes tento pozitivní vývoj ženy v České republice stále čelí mnoha problémům a překážkám.
Mezi ně patří jeden z nejvyšších rozdílů v odměňování žen a mužův EU (22 %), velmi nízká zaměstnanost žen s malými dětmi nebo vysoká míra ohrožení chudobou seniorek. O těchto tématech hovořil v New Yorku ministr Dienstbier na setkání ministryň a ministrů EU pro rovnost žen a mužů pořádaném Stálou misí Nizozemí při OSN.
Ministr Dienstbier se dále zúčastnil celé řady bilaterálních jednání (např. australskou ambasadorkou pro ženy a dívky či s norskou ministryní pro rovnost žen a mužů) a navštívil školu P-TECH v Brooklynu, která byla otevřena před pěti lety ve spolupráci s místní radnicí, univerzitou, střední školou a společností IBM, aby na základě inovativního konceptu připravovala studenty ke vstupu na pracovní trh.
Před zahájením panelové diskuze Rady OSN pro lidská práva na téma Lidská práva v ohrožení hovořil ministr Dienstbier s generálním tajemníkem OSN Ban Ki-moonem, který upozornil na nedodržování lidských práv například v souvislosti s uprchlickou krizí či probíhajícími válečnými konflikty. Shodli se, že i to je důvodem pro existenci silné Rady OSN pro lidská práva.
Česká republika v rámci zasedání zajišťovala dva odborné semináře. Na prvním semináři účastníci diskutovali o úloze sociálních a technologických inovací v prosazování rovnosti žen a mužů; druhý seminář se zaměřil na možností prevence domácího násilí a řešení jeho následků zejména ve vztahu k dětem a násilným osobám.
Členy české delegace byly také Martina Štěpánková, náměstkyně ministra pro řízení Sekce lidských práv a Lucia Zachariášová, vedoucí oddělení rovnosti žen a mužů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV