Ministr Petříček: ČR se významně podílí na nové strategii EU vůči Sahelu

08.04.2021 12:09 | Zprávy

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa se dne 6. dubna 2021 setkal v Černínském paláci s maliskou delegací, která během následujících dnů navštíví české firmy, jež mají zájem o obchodní spolupráci s Mali. Delegaci pozdravil i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Pobyt delegace i její návštěvy ve firmách provázejí velmi přísná pandemická opatření.

Ministr Petříček: ČR se významně podílí na nové strategii EU vůči Sahelu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Náměstek Tlapa uvedl, že zorganizování cesty i programu v tak náročných podmínkách je důkazem oboustranného a intenzivního zájmu o všestrannou spolupráci obou zemí. Spolupráce mezi Českou republikou a Mali probíhala dosud především v oblasti zajištění bezpečnosti a v oblasti humanitární pomoci. Náměstek Tlapa v té souvislosti připomněl návštěvu ministra obrany Lubomíra Metnara v Mali ve dnech 31. 3. – 2. 4. Společně s francouzskou kolegyní a estonským kolegou jednal ministr Metnar s nejvyššími představiteli Mali a poté navštívil ve středním Mali české vojáky na základně v Ménaka.

Návštěva maliské delegace byla iniciována především firmami ze zbrojního a zdravotnického sektoru, z nichž některé již na konci ledna prezentovaly své výrobky a služby v Bamaku. „Vaše návštěva otevírá dveře ke spolupráci i v ekonomické oblasti,“ řekl náměstek Tlapa, „je důležité seznámit se na vlastní oči s tím, co jsou české firmy schopny nabídnout. A to nejenom po stránce kvality a ceny, ale také po stránce solidního a dlouhodobého partnerství.“

V závěru jednání pozdravil maliskou delegaci ministr zahraničí Petříček. Potvrdil, že stabilizace a rozvoj sahelského regionu, ve kterém zaujímá Mali klíčovou roli, patří mezi priority české zahraniční politiky. „V září 2019 jsme v Bamaku otevřeli zastupitelský úřad, od června 2020 do ledna 2021 Česká republika velela mezinárodní výcvikové misi EUTM a nyní čeští a vaši vojáci společně bojují proti teroristickým skupinám v rámci úkolového uskupení Takuba. Tyto konkrétní kroky jsou důkazem našeho zájmu pomáhat řešit krizi v Sahelu,“ řekl ministr Petříček a dodal, že si je vědom potřeby úzké koordinace mezi zeměmi Sahelu, Africkou unií, OSN, všemi dalšími partnery a především EU, jejíž jsme součástí: „Česká republika byla poprvé pozvána na únorový summit hlav států G5 Sahel, já jsem se v polovině března zúčastnil konference ministrů zahraničí Koalice pro Sahel. Česká republika se rovněž významně podílí na formulaci nové strategie EU vůči Sahelu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…