Byly to peníze z celkových objemů určených na platy. Aby vše bylo ,,podle práva“, bylo 4. Srpna 2010 přijaté programové prohlášení Vlády České republiky. Podíváme li se do tohoto programového prohlášení, přečteme si v první části v bodu 3. ,,Další tři roky se objem mzdových prostředků nezvýší, tím bude vytvořen tlak na růst efektivity státní správy“. Kdyby nešlo o vážnou věc, mohlo by se zdát, že jde o velkou legraci k zasmání. Ale schází nám jedno velmi důležité sdělení, se vztahem k budoucnu. Až na tom bude společnost lépe, budou platy vráceny zpět na původní výši. Byl to jasný signál o ukončení komunikace, dialogu se sociálními partnery. Jednání tripartity byla následně jen předstírána. Odbory se snažily jednat s opozicí, s členy stínové vlády, ale nebylo to nic platné.
Došlo k prudkému zhoršení životní úrovně, všech státních zaměstnanců. Každý člověk má nastaveny své splátky a účet na nějakou výši, kterou mu umožňuje jeho příjem. Deset procent po tři roky, je nutné připočítat valorizaci. Ale skutečnost byla úplně jiná. Konkrétně u hasičů, kterým se od základního platu odvíjejí další příplatky a složky platu, došlo ve finále ke snížení příjmu o 18 procent. To je ze sto korun 18Kč, z jednoho tisíce 180Kč a z deseti tisíc 1800Kč a z dvaceti tisíc korun už 3600Kč. To musíme vynásobit 12 měsíci a jsme u poslední zmíněné hodnoty na částce 43200Kč za rok. Důvěra vlády prudce klesá a státní zaměstnanec určitě na výkonu práce nepřidá. Za tři roky 129600Kč. Část požadavků státních zaměstnanců, tak jak je předložily odbory, bylo akceptováno a staly se součástí koaliční smlouvy. Prezident republiky podepsal zákon o rozpočtu na rok 2014. Tím došlo k schválení nárustu platů státních zaměstnanců o 2%. Občané vnímají z médií přidání jako zvýšení platů. Jde o vrácení pouhých 2% z 18%. Až dojde k dorovnání patů o zmíněných 18%. Můžeme u bezpečnostních sborů, hovořit o zvýšení platů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Úsvit přímé demokracie