Okamura: Podávám trestní oznámení na premiéra Sobotku ve věci OKD

04.04.2014 12:04 | Zprávy

Oznámení o podezření ze spáchání trestného činu.

Okamura: Podávám trestní oznámení na premiéra Sobotku ve věci OKD
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Tomio Okamura

 I.

 Vláda Stanislava Grosse na návrh Bohuslava Sobotky 15. 9. 2004 rozhodla o přímém prodeji státního podílu 45,88 procent akcií společnosti OKD společnosti Karbon Invest za 4, 1 mld. Kč. Bohuslav Sobotka byl v roce 2004 jako ministr financí zodpovědný za realizaci prodeje státního podílu ve společnosti Ostravsko-karvinské doly (OKD).

 Evropská komise kvůli podezřelé privatizaci OKD 17. 11. 2005 vyzvala českou vládu k podání vysvětlení s tím, že se jí zdá být "velký rozdíl mezi cenami"- tj. mezi tehdy navrhovanými 4,1 miliardami Kč a 10ti miliardami, na které odhadla cenu podílu komise.

 Problém s podhodnocenou cenou byl v tom, že stát - přesněji ministerstvo financí - v ocenění společnosti ať už úmyslně nebo z nedbalosti neocenilo přes dvě desítky dceřiných společností a dalších nemovitosti, což později konstatoval ve svém posudku znalecký ústav NOVOTA.

 Ministerstvo financí vedené Bohuslavem Sobotkou podezřelou privatizaci neprověřilo a naopak, uklidňující a nepravdivou odpověď pro Evropskou komisi nechalo vypracovat zástupce kupce (tj. Karbon Invest), advokátní kancelář Pokorný, Wagner a spol., jejímž bývalým zaměstnancem byl mimo jiné tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka. Spolumajitel kanceláře Radek Pokorný je dodnes blízký přítel Bohuslava Sobotky a bývá označován za kmotra, který Sobotku řídí.

 Ministerstvo financí, pod hlavičkou Bohuslava Sobotky, 14. 2. 2006 poslalo Evropské komisi odpověď na její dotazy, kterou zpracovala kancelář advokáta Pokorného, zástupce Karbon Investu, přičemž tato odpověď nebyla zcela úplná, respektive nebyla pravdivá a podle vyjádření advokátní kanceláře vyjadřovala pouze "názor klienta" - tedy Karbon Investu, jehož zájem samozřejmě byl koupit státní podíl co nejlevněji

 Když si ale Krajský soud v Ostravě při rozhodování o zániku a rozdělení OKD vyžádal v roce 2006 nový posudek, znalci z Ernst & Young přišli se zcela jinými čísly. Jmění celého důlního gigantu ocenili k 31. prosinci 2005 na téměř 52,34 miliardy Kč a tržní hodnotu samotného podílu státu vyčíslila firma Ernst & Young na 24 miliard Kč.

 Škoda, která státu vznikla, je tedy zřejmě okolo částky 20 miliard Kč.

 Celá transakce působí tak, že Bohuslav Sobotka, případně rovněž další členové vlády se mohli dohodnout s kupcem, aby prosazoval nejnižší cenu za OKD, neboli co největší ztrátu a škodu pro stát, který zastupoval.

 Kauzou se údajně zabývá či zabývala policie, ta ovšem podle našich informací nikoho, ani Bohuslava Sobotku, neobvinila, ačkoliv jeho osobní odpovědnost a odpovědnost jemu podřízených úředníků vyplývá ze zákona č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích, ve znění pozdějších předpisů.

 II.

 Vzhledem k výše uvedenému oznamovatel tímto podává oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu na neznámého pachatele a žádá prověření celé záležitosti a zahájení trestního stíhání.

 Tímto oznámením oznamovatel zejména nabádá, aby orgány činné v trestním řízení prověřily, zda mohlo dojít ke spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby či jiného trestného činu.

 Oznamovatel dále nabádá orgány činné v trestním řízení, aby zvážily skutečnost, že osoby, které se mohly nezákonného jednání dopustit, jsou současně představiteli poškozeného – České republiky. Proto oznamovatel poukazuje na stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství 1 SL 738/2009, sbírky výkladových stanovisek NSZ, poř. č. 2/2009, a nabádá orgány činné v trestním řízení, aby zvážily možnost ustanovit České republice opatrovníka.

 Oznamovatel žádá, aby byl o konkrétních krocích orgánů činných v trestním řízení informován a o výsledku trestního řízení řádně vyrozuměn.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomio Okamura

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!