Už v lednu 2013 uzavřel na světovém ekonomickém fóru v Davosu tehdejší ukrajinský prezident Janukovyč první smlouvu o těžbě břidlicového plynu v Doněcké a Charkovské oblasti s britsko-nizozemskou společností Shell.
Podrobnosti o obsahu této smlouvy obecně známé nejsou. Optimistické hlasy říkají, že dohoda učiní Ukrajinu zcela nezávislou na dodávkách energetických surovin z Ruska, jiné zprávy ovšem zmiňují to, že smlouva může ukrajinské občany připravit o jejich domovy a půdu. Údajně má být totiž nastavena tak, že Ukrajina jejím prostřednictvím odevzdává na 50 let značné části území zahraniční firmě a zavazuje se, že lidi bude možné z jejich domovů vyhánět.
Podle agentury Bloomberg už společnost Shell provedla na ukrajinském území zkušební vrty a své práce přerušila teprve na počátku června. Shell ale není jedinou společností, která má zájem o ukrajinské zásoby plynu. V oblasti Oleska operuje americký Chevron a o těžbu břidlicového plynu z Černého moře se zajímala i společnost Exxon Mobile. Ukrajina ohledně těžby z Černého moře jednala i se společnostmi ENI a Electricité de France.
Zcela pravdivé informace o zásobách břidlicového plynu na Ukrajině nepochybně postaví celý konflikt v této zemi do správného světla.
Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: NS - LEV 21