STAN: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce, podpoříme jejich zrušení

17.03.2021 7:33 | Zprávy

Senátoři budou na středeční schůzi jednat o potravinovém zákonu, který s největší pravděpodobností vrátí zpět do Poslanecké sněmovny kvůli tzv. kvótám na potraviny. Senátoři klubu Starostové a nezávislí se obávají, že zákon by v současné podobě zemědělce spíše poškodil. Vadí jim i skutečnost, že je návrh zákona v rozporu s evropským právem.

STAN: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce, podpoříme jejich zrušení
Foto: STAN
Popisek: STAN

„Pokud někdo tvrdí, že návrh pomůže českým zemědělcům, tak nemluví pravdu. Naopak jim výrazně uškodí. Ze strany zemědělců není po kvótách vůbec žádná poptávka. Ti se obávají tlaku na ceny potravin ze strany obchodních řetězců a v řadě komodit nejsme jako Česká republika soběstační, jde především o zeleninu. Návrh by ve výsledku poškodil nejen zemědělce, ale i samotné zákazníky. Vzhledem k tomu, že je i v rozporu s evropským právem, jsme pro vyškrtnutí tohoto ustanovení,“ říká senátor Petr Štěpánek a dodává: „Návrh zákona mění označení česká potravina na nové označení potravina z krátkého dodavatelského řetězce, jde o zbytečné slovíčkaření a nedává žádný smysl. Budu navrhovat ponechání původního názvu česká potravina tak, jak jsme na něj zvyklí.“

Klubu Starostové a nezávislí vadí i to, že poslaneckým návrhem došlo ke zrušení prevenční činnosti hygienické služby v provozovnách ve prospěch Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Hygienická služba by mohla v určených provozovnách zasahovat až po výskytu zjevných porušení hygienických pravidel s následky na zdravotní stav obyvatel. Tato úprava by vedla k ještě větší personální a organizační devastaci hygienické služby. Proto podpoříme návrh, který zachovává stávající stav, kdy zemědělská inspekce sleduje stav provozoven ve vztahu k požadavkům potravinového práva a hygiena posuzuje rizika při výrobě a možný vznik a šíření alimentárních nákaz,“ uvádí lékařka a senátorka Alena Dernerová.

Školy se otevřou odborníkům z praxe, ne neschopným laikům

Senátoři klubu Starostové a nezávislí podpoří novelu zákona o pedagogických pracovnících s technickými pozměňovacími návrhy, díky které by na školách mohli začít učit odborníci z praxe. „V českém školství momentálně chybí více než 5 tisíc učitelů. Náš pedagogický sbor zároveň patří mezi nejstarší v Evropě a mladí učitelé ve školách dlouho nevydrží. Vítám proto novelu zákona o pedagogických pracovnících, jež umožní učit vzdělaným odborníkům z praxe, kteří si následně budou muset dodělat tzv. pedagogické minimum,“ říká Jiří Drahoš, předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

„Novela zároveň přináší učitelům jistotu, že se jejich plat bude průběžně zvyšovat s tím, jak poroste průměrná mzda. Považuji to za důkaz toho, že to s adekvátním platem pro pedagogy myslíme vážně,“ dodává senátor Drahoš.

Národní plán obnovy má rozdělit miliardy na zotavení po koronaviru, vláda ale nemá jasný plán, jak peníze využije

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

22:01 Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nápadu zrušit ministerstvo školství