Senátorka Šípová: Domnívám se, že novela zhorší kvalitu rozhodnutí krajských soudů

28.01.2021 17:15 | Zprávy

Projev na 5. schůzi Senátu 28. ledna 2020 k soudnímu řádu

Senátorka Šípová: Domnívám se, že novela zhorší kvalitu rozhodnutí krajských soudů
Foto: Piráti
Popisek: Adéla Šípová

Vážený pane předsedo, vážení kolegové, vážená paní poslankyně,

já se zcela ztotožňuji se stanoviskem svého kolegy Lásky. Jsem proti návrhu. A stejně jako on jsem chtěla navrhnout zamítnutí, protože po velmi zralé úvaze a debatě s kolegy z praxe se domnívám, že se jedná o velmi nesystémové řešení. A byť chápu úmysl ulehčit přetíženému Nejvyššímu správnímu soudu, tak si myslím, že ta cesta je nesystematická a není podložena ani dostatečnou statistikou, na základě které bychom se mohli rozhodnout, jestli vůbec tato cesta je správná. Z mého pohledu to významně narušuje zásadu přístupu ke spravedlnosti a soudnímu přezkumu. A o co jde v kostce? Jde o případy, ve kterých ve správním soudnictví rozhoduje samosoudce, to už bylo řečeno.

Pro srovnání s občanským soudním řízením je Správní soudnictví pouze jednoinstanční, to už jsme také slyšeli, ale je potřeba nad tím se zamyslet, jaké to má důsledky. To znamená, že proti rozsudku první instance už není druhá instance. To má samozřejmě vliv na kvalitu rozsudků první instance, respektive jediné instance. Nyní tedy návrh novely chce omezit kasační stížnosti. A je potřeba také se zabývat tím, které případy to postihne.

Už bylo řečeno, že se jedná o důchodové nemocenské pojištění, uchazeče o zaměstnání a podporu v nezaměstnanosti, také sociální péči, pomoc lidem v hmotné nouzi, dávky pěstounské péče a přestupky do 100 tisíc korun. Já bych chtěla přiblížit trošku nějaký případ, který třeba můžu z nějakého pohledu ze svých zkušeností popsat. Jak bylo řečeno, tyto situace dopadají na problematiku například starobních důchodů. Často já ze své praxe, se za mnou obraceli důchodci, kteří přišli s tím, že se cítí velice dotčeni tím, že jejich důchod byl špatně vyměřen, že je ve špatné výši, případně že do důchodu nebyly započítány veškerá období. To jsou v praxi velmi složité případy, protože zahrnují vlastně posouzení celého života toho člověka. Je tam potřeba doložit spoustu dokladů. Mohou být opravdu rozdíly ve stokorunách až tisících ve vyměřeném důchodu.

Já chápu, že možná pro soudce je to marginální záležitost, ale pro starou babičku je to otázka existence. A je důležité, zejména s ohledem na to, že se často kritizuje, že důchody jsou nízké, tak mít pozornost i k těmto drobným detailům. Stejně tak invalidní důchod. Já nerada tedy využívám osobní příklady, ale zde si to tedy neodpustím. Zastupovala jsem starého... mladého, naopak mladého muže, třicetiletého, který měl potíže s vyměřeným invalidním důchodem. Byl to člověk, který bohužel měl rakovinu mozku, bylo mu 30 let. A jeden měsíc měl přiznanou invaliditu 3. stupně a druhý měsíc už měl invaliditu pouze 1. stupně.

Toto jsou případy, které jsou vysoce specializované. A bohužel tedy v tomto případě jsme až ke správnímu soudnictví nedošli, protože bohužel můj klient v průběhu řízení zemřel. Nejsou to tedy marginální případy. Nejsou ani jednoduché, jak se možná může zdát. Právě samosoudci krajských soudů jsou právě vysoce specializovaní. To znamená, že my se teďka dostáváme do situace, kdy ten specializovaný samosoudce bude na rozhodování ve věci sám. A to samozřejmě bude mít logicky dopad na kvalitu, protože já si myslím, že to je čistě lidská záležitost.

Pokud vím, že po mně už nepřijde nějaká oprava, tak samozřejmě už ten přístup k tomu řízení může být trošku ležérnější, bych řekla. Takže jak jsem řekla, v průběhu správního řízení správního soudnictví je potřeba probrat mnoho dokumentů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

mzdy

V čem vám dám za pravdu je, že jsou u nás nízké mzdy, ale není to i chybou vás, protože i vy jste dlouho byli u vlády a mohli jste s tím něco udělat? Moc nechápu, co nyní změníte, když budete sedět v Bruselu, tedy krom toho, že vy si finančně určitě polepšíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Střelba na FF UK. Nemůžete být seznámeni, nemáte na to nárok

23:07 Mračková Vildumetzová (ANO): Střelba na FF UK. Nemůžete být seznámeni, nemáte na to nárok

Projev na 105. schůzi Poslanecké sněmovny 11. června 2024 k návrhu na zřízení vyšetřovací komise Pos…