V některých případech bude dokonce Policie ČR moci zadržet zbraň bez lékařského posudku (viz zejména § 56, odst. 2, písm. a)).
Pokud zbraň nebude vydána dobrovolně, zákon dále umožní policii, aby vstoupila do obydlí (např. bez jakéhokoliv soudního povolení), zbraň si tam našla a zadržela (odnesla). To je dost velký zásah do ústavně garantované ochrany domovní svobody (čl. 12 Listiny zákl. práv a svobod).
K tomu, aby policie nabyla přesvědčení o nebezpečnosti držitele zbraně přitom bude stačit i podnět od souseda (který třeba jen chce jinému sousedovi znepříjemnit život).
Svobodní odmítají možnost policie vniknout do obydlí bezúhonného občana jen na základě podezření. Důsledně trvají na souhlasu soudu. Pokud má kterýkoliv lékař podezření na změnu zdravotní způsobilosti držitele zbraně, je správné o tom neprodleně uvědomit úřady. Má-li však být odebrána zbraň, zejména vniknutím do bytu držitele, není podezření lékaře či policie dostatečné. Proto má stát nezávislou soudní moc, která může v naléhavých případech pomocí institutu předběžného opatření oprávnit policii zakročit.
Svobodní, na rozdíl od vládního návrhu, navrhují prodloužení zbrojních průkazů na dobu neurčitou. Formální výměna zbrojních průkazů jednou za 5 či 10 let slušné občany obtěžuje a nemocným jedincům v šíleném jednání nezabrání. Nemocným jedincům musí být zbraň a průkaz odebrány tehdy, kdy se změna způsobilosti projeví (v součinnosti lékařů, policie a soudu).
Kompletní materiály na webu vlády: https://apps.odok.cz/kpl-detail?pid=KORN9W28KMD3
Republikové předsednictvo Svobodných
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV