Napjatá situace ohledně migrační krize a teroristických útoků ze strany islámských radikálů oživuje v českém politickém rybníčku pozapomenuté politické osobnosti. Ze spánku se probral i guru české politické scény devadesátých let Miroslav Sládek. V pondělí večer přednášel v Praze na akci pořádané právě touto stranou. A byl to opět starý známý Sládek. Umí být vtipný, i když je to humor drsný a spočívá v urážení politických soupeřů. Tady přejmenoval Martina Konvičku na docenta Kropáčka a Tomia Okamura mu připomíná bábu Kanimůru. „Přiznám se na rovinu, že takovéto hurá proti islámu od docenta Kropáčka… Slyšeli jste někdy, že by měl nějaký názor na ekonomiku, zemědělství, životní prostředí, na cokoli? Slyšeli jste něco jiného než to, že je proti islámu? Copak to je téma pro politickou stranu, pro volby, jen jedno jediné téma?“ ptal se Sládek. „Je to prázdná skořápka, stejně jako ANO. Tam se nahrnuli různí prospěcháři,“ řekl Sládek na adresu Bloku proti islámu.
Sládkovo přirovnání se patrně pranic nelíbilo Tomio Okamurovi. Jindy velice výřečný politik pouze na dotaz ParlamentníchListů.cz odepsal: „Omlouvám se, ale pana Sládka nehodlám komentovat.“ Proti tvrzení, že Blok proti islámu má jen jeden bod programu, protestoval Artur Fišer, který je mluvčím spřízněné organizace Islám v ČR nechceme. „Zrovna dnes vyšel na stránkách Bloku proti islámu jejich program,“ okomentoval. Ke Sládkovi se vyjadřovat nechtěl. Podobně na tom byl i mluvčí Bloku proti islámu David Štěpán, který obšírně informoval o programu hnutí. „Pan Sládek je politická mrtvola, která naprosto nestojí za to býti komentována,“ řekl ParlamentnímListům.cz.
V sobotu se sešel sněm Bloku proti islámu, který řešil i programové otázky. „Do nejužšího vedení Bloku proti islámu byl zvolen Petr Hampl, který je pověřen a už několik měsíců pracuje na programu, se kterým půjde Blok proti islámu na kandidátkách Úsvitu – Národní koalice do krajských voleb a další rok i těch parlamentních. Program byl na sněmu představen v bodech. Pracovně mu říkáme, že je to program takzvané švýcarizace, to znamená posílení prvků přímé demokracie a řada dalších kroků. V tuto chvíli je zpracována první kapitola, která se týká zahraniční politiky, bezpečnosti, obrany státu a fungování policie a armády,“ informoval s tím, že zítra mají další komisi, která se bude zabývat otázkami školství. „Komplexně zpracováváme program, který bude ve třech podobách. Jednoduchý program s hesly, poté rozpracovanější akční a pracuje se i na takzvaném velkém programu, který bude mnohastránkový. Takže vyjádření pana Sládka mě nechávají v klidu,“ konstatoval Štěpán.
Kdyby byl Zeman demokrat, distancoval by se od extremistů
Miroslav Sládek se po svém obživnutí objevil i na sobotní demonstraci s názvem Vlastenci na Hrad na podporu prezidenta Miloše Zemana. Což okomentoval na svém Twitteru předseda ODS Petr Fiala. „Kdyby byl Miloš Zeman demokrat, distancoval by se od demonstrace, kde na jeho podporu vystupuje výkvět extremistické scény. Je ostuda, že to neudělá,“ napsal.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček však tuto podporu bagatelizoval slovy, že „v demokratické zemi platí názorová svoboda a z tohoto hlediska je výzva k distanci prázdná a falešná fráze“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban