„Způsob, jakým Ruská federace eskaluje situaci na Ukrajině, mi bohužel připomíná rok 1968 a narušení suverenity Československa. Postup Ruské federace jednoznačně odmítám a odsuzuji. Neshody v Evropě již neřešíme a nemůžeme řešit silou. Všichni včetně Ruska musí respektovat mezinárodní právo a závazky z něho plynoucí. Je nepřijatelné, aby Ruská federace nebrala vážně ani svá vlastní slova, ani své závazky. Takové chování by nemohlo zůstat bez odezvy,“ komentoval ostrým jazykem ministr Zaorálek situaci kolem Krymu, kdy ruský senát posvětil prezidentu Putinovi případnou vojenskou intervenci.
Ministr Zaorálek byl prý velmi aktivní a „nediplomatický“
Ještě před tím Lubomír Zaorálek opakovaně vyjádřil podporu nové ukrajinské vládě, čímž se jednoznačně postavil na stranu sil, které po měsících demonstrací dosáhly revoluční cestou změny režimu. Český ministr zahraničních věcí rovněž hlasitě lobboval za uvalení sankcí na Rusko a zastavení procesu o možném bezvízovém styku s EU.
Ministr Zaorálek se za to sice dočkal pochvaly od svého předchůdce v úřadu Karla Schwazenberga z TOP 09, straničtí kolegové s ním ale mnohdy zásadně nesouhlasí. Veřejně o tom například už v úterý mluvil pro ParlamentníListy.cz poslanec ČSSD Stanislav Huml.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka