Zeman, Špidla, kníže, Filip i Kalousek si notovali. Kvůli možné katastrofě, která se týká i vás

03.12.2013 14:34 | Zprávy

Po několika letech opět ožil nápad, že by se na území vesnice Mokrsko (patří pod obec Chotilsko) mohlo těžit zlato. Problémem ale je, že by při těžbě mohla být způsobena ekologická katastrofa, neboť se zlato má louhovat pomocí prudce jedovatého kyanidu. A i kdyby se nepoužíval kyanid, těžbou horniny by se uvolnil jedovatý arzen. Proti těžbě je prezident Miloš Zeman. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, jak se k věci staví další politici, a došly k zajímavým poznatkům.

Zeman, Špidla, kníže, Filip i Kalousek si notovali. Kvůli možné katastrofě, která se týká i vás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přestávka v jednání poslanecké sněmovny

Kvůli tomu, že je v půdě velmi málo zlata, dva až čtyři gramy na tunu, muselo by se použít louhování kyanidem ve speciální nádrži. Ve spojitosti se zlatem, kterého zde má být asi 100 tun, se též vyskytuje jedovatý arzen, který by se při těžbě uvolnil z prachu do okolí. Problémem je, že mohou být otráveny i spodní vody a poblíž místa je i řeka Vltava. Navíc se jedná o turistickou rekreační oblast a těžba může poškodit podnikatele, obyvatele i vlastníky chalup či chat v této oblasti. Z hlediska krajiny by se odtěžil Veselý kopec a zbyla by po něm díra, stejně by zanikla i vesnička Mokrsko.

I bez kyanidu zůstává jedovatý arzen

Podle informací ParlamentníchListů.cz mohou potenciální těžaři zvažovat možnost, že by surovinu zpracovávali mimo ČR, aby se vyhnuli zablokování a kritice kvůli kyanidové metodě. To ale neřeší problém toho, že by se uvolňoval do prostředí zmiňovaný arzen.

VÝSTAVA V AKADEMII VĚD: SOCHAŘSKÉ PORTRÉTY VÁCLAVA HAVLA

Českápozice.cz uvedla, že když měla počátkem devadesátých let zmizet obec Mokrsko a stejnojmenný kopec pod ní měl být odtěžen, byla kyanido-arzenová laguna naplánovaná přímo na břehu Slapské nádrže. Kvůli kyanidové metodě proběhla otrava řeky Tisy a následně i Dunaje po protržení kyanidové nádrže u rumunského dolu v Baia Mare v lednu roku 2000.

Astur Gold počítá se skončením zákazu kyanidu

Významnou brzdou před těžbou je několik norem, respektive institucí. V surovinové politice státu se píše, že je třeba „zabezpečit ochranu zásob ložisek zlata a ponechat je jako rezervu pro případné ekologicky příznivé využití budoucími generacemi“. Tu však schvaluje vláda a může se změnit. Dále je podstatný horní zákon, kde je zakázáno používat kyanidovou metodu. Ovšem připravuje se novelizace. Další důležitou věcí je, zda Ministerstvo životního prostředí zájemcům o těžbu povolí „průzkum“.

Česká pobočka kanadské společnosti Astur Gold podala žádost o stanovení pětileté průzkumné licence pro oblast ložiska zlata Mokrsko, Mokrsko-Východ a Prostřední Lhota - Čelina (oblast zvaná ložisko „Mokrsko“).

Firma dle své tiskové zprávy, o které informoval Deník.cz, počítá s tím, že stát zruší zákon, který doposud něco podobného nepřipouští: „Dá se předpokládat, že moratorium na těžbu zlata a důlní činnost bude v blízké budoucnosti zrušeno. Očekává se schválení nové aktualizované Surovinové politiky České republiky a novely horního zákona. Správní řízení o stanovení průzkumného území na základě žádosti společnosti Astur Bohemia je aktuálně pozastaveno v souvislosti s uvedenými očekávanými legislativními změnami.“

Z hlediska průzkumu starostové přilehlých obcí upozorňují, že k průzkumu již v minulosti došlo, že argument, že jde nyní jen o žádost o „průzkum“, je lichý, protože kdyby někdo nechtěl těžit, průzkum by nedělal - a navíc ten, kdo provede průzkum, bude si nárokovat možnost těžby v lokalitě.

ČSSD, lidovci, TOP 09 i KSČM jednoznačně proti. Kuba jedovatý kyanid podporoval

ParlamentníListy.cz proto zjišťovaly, jak se politici mají k těžbě zlata v Mokrsku i dalších lokalitách. Předseda ČSSD a předpokládaný budoucí premiér Bohuslav Sobotka, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, předseda KSČM Vojtěch Filip i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg sdělili ParlamentnímListům.cz, že politické strany, kterým předsedají, jsou proti této těžbě zlata, neboť životní prostředí může zamořit jedovatý kyanid či arzen.

Předseda Úsvitu Tomio Okamura obecně uvedl, že těžba kdekoli musí být šetrná k životnímu prostředí a že občané mají právo o ní rozhodnout v místním referendu. Předseda ANO Andrej Babiš, ani předseda ODS Martin Kuba na dotaz redakce neodpověděli, přestože měli na odpověď více než 20 hodin.

Není bez zajímavosti, že Kuba, když byl ještě ve funkci ministra průmyslu, prosazoval, aby se změnila surovinová politika státu ve prospěch těžby zlata a aby v horním zákoně byla povolena kyanidová metoda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

10:31 Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

Poslanci by měli rozhodovat o policejní žádosti, zda vydají poslance a předsedu SPD Tomia Okamuru k …