„Už konečně chápu, o co jde dnešní vládě. Aby všichni vinaři zavřeli své sklepy, aby neprodávali svá kvalitní moravská vína, aby k nám na Moravu nejezdili žádní turisté, abychom všichni prodali své vinohrady velkým družstevníkům, a aby zde ve výsledku vznikl obří národní vinařský podnik, který jako jediný bude pěstovat, vyrábět a prodávat víno. Jinak si chování dnešní vlády a jí řízenými úředníky nedokáži vůbec představit,“ nebere si servítky pro ParlamentníListy.cz senátor Ivo Valenta.
Valenta je přesvědčen, že je nutné bojovat na celostátní i krajské úrovni proti vládní šikaně. Dnešní mocipáni podle něho kašlou na malé vinaře, pěstitele a lokální zemědělce. Jako možný lídr společné kandidátky Svobodných a Soukromníků ve Zlínském kraji bude boj za malé vinaře pokládat za svou prioritu. S tím souhlasí i další politici Soukromníků. Kupříkladu spoluzakladatel Folklórní akademie, slovácký patriot a místopředseda Soukromníků na Zlínsku Michal Dvouletý. „Nejdříve nám chtějí zakázat košty, pak nám chtějí zavřít sklepy a příště nám zakáží co? Společně zastavíme tyto hloupé experimenty,“ tvrdí.
Člen zemědělského výboru Sněmovny Petr Bendl (ODS) a bývalý ministr zemědělství je dlouhodobě na straně malých vinařů. „Ten prodej sudového vína, na který je tady poměrně velký tlak, všichni prodejci by měli do budoucna vlastně být nuceni k novým nákladům, protože ty regulace vedou k tomu, že bude nutno prodávat víno nikoliv v sudech, ale v nových specializovaných nádobách, které logicky budou muset být v těch nákladech zahrnuty. Pan ministr sám tady říkal, že půjde o omezování prodejních míst vína. Ten návrh zákona například přináší řeknu povinnost, aby se z vinotékaře nestal prodejce, ale musí být registrován jako výrobce, tudíž s tím je spojená řada byrokratických kroků, které jsme zatím detailně nerozebírali, ale věřím, že tomu budeme věnovat jednání v zemědělském výboru, co to vlastně znamená pro každého vinotékaře dnes, který funguje jako distribuční síť a teď řeknu pro ty nejmenší vinaře, kteří nelahvují, kteří prodávají své víno právě prostřednictvím sítě vinoték, co to v praxi bude znamenat, jaké byrokratické kroky to vlastně dneska přinese,“ řekl tento týden ve Sněmovně doslova Bendl. Podle poslance budou díky novele prodejci sudového vína nuceni k dalším nákladům. Regulace povedou k tomu, že bude nutno prodávat víno nikoliv v sudech, ale ve specializovaných nádobách.
Vinaři obecně kritizují i fakt, že když někdo doveze sudové víno v cisterně, musí deset dní čekat, zda nepřijde někdo z kontrolorů, aby odebral vzorek kvůli možnému pančování. Vzorek se má posílat do laboratoře. „Tyto laboratoře nejsou v České republice, ale jsou mimo Českou republiku, v Rakousku a bude týdny trvat, než se potvrdí či vyvrátí, zdali to víno je či není v pořádku. V každém případě je to oproti současnému stavu prodloužení doby využití a šance použití tohoto dovezeného vína a znamená to samozřejmě zase vícenáklady nejenom na skladování,“ připomněl také Bendl ve Sněmovně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Petrů