Trestní oznámení na Schwarzenberga. Bývalý zaměstnanec uvádí detaily

13.06.2013 20:30 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Vládci ministerstva zahraničních věcí dělají sprosťárny a ministr Karel Schwarzenberg se na to jen kouká. Pod jeho maskou lidského politika a bojovníka za lidská práva se skrývá pouhý pragmatický hráč. Jakub Klouzal, jenž odhalil rozsáhlé podvody na zmíněném ministerstvu, o tom ví své. Pro ParlamentníListy.cz okomentoval, co mu hlavní stan tuzemských diplomatů vyčítá.

Trestní oznámení na Schwarzenberga. Bývalý zaměstnanec uvádí detaily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

„Trestní oznámení jsem ještě nepodal, ale chystám se na to. Jako člověk vyhozený z ministerstva nejsem povinen zpracovávat mraky dokumentů o podezřelých zakázkách v oblasti informačních technologií, které se tam odehrály. Od toho je generální inspekce. Tu má však na povel ministr. Všem je to ale jedno,“ postěžoval si pro ParlamentníListy.cz Jakub Klouzal, bývalý ředitel odboru informačních technologií (IT) na ministerstvu zahraničních věcí (MZV). Nyní získal novou práci, ale na horor, co si v hlavním stanu českých diplomatů zažíval, stejně prý do smrti nezapomene.

Život plný hrůzy

Hromadu dokumentů, které má uložené u advokáta, prý pomalu zpracovává, aby policii přežvýkal důkazy o jednotlivých podezřelých zakázkách. Když se s nimi obracel na své nadřízené v resortu Karla Schwarzenberga, úplně všichni mu radili, aby se na celou záležitost vykašlal a nikde o tom nehovořil. Nedal se. Obrátil se na samotného ministra, ale ten mu ukázal záda. I když na nesrovnalosti dlouhé měsíce poukazoval, nikdo si ho nevšímal. Pak vše zveřejnil novinář Jaroslav Kmenta.

„Už jsem věděl, že je situace neudržitelná, a že mě vyhodí. V době, kdy jsem rezignoval na pozici ředitele, už jsem byl dost utýraný. Pořád jsem žil ve strachu o život, seděl doma a byl jakoby paralyzovaný. Jakýkoliv hluk mi dělal blbě, měl jsem psychosomatické průjmy, nemohl jíst a byl na hranici psychického zhroucení. Málem jsem se zbláznil. Co nejpoctivěji jsem po vyhazovu předal veškerou agendu, zhruba devíti set stránkovou dokumentaci, aby na mě nic neměli. Následně jsem se z toho měsíce dával dohromady. A pak z ministerstva přišla další rána. Účastnil jsem se výběrového řízení, možný zaměstnavatel si zavolal kvůli referenci na ministerstvo a tam prohlásili, že jsem zapojen do ekonomických machinací. Tak jsem práci nedostal. Až pak se mi poštěstilo,“ přemýšlí o životu plném hrůzy.

Námitky ministerstva

Ministerstvo zahraničních věcí na začátku roku zveřejnilo na svých stránkách prohlášení k jeho výrokům. „Není pravda, že se ministr Schwarzenberg nezabýval IT zakázkami na svém úřadě. Podezření prověřovala na jeho popud Generální inspekce ministerstva zahraničí. Ministr nechal vypracovat nezávislou analýzu zakázek externí firmou. V době prověřování zakázek ministr Schwarzenberg odvolal dva odpovědné pracovníky ministerstva, kteří nepostupovali při šetření případů dostatečně rychle a razantně,“ píše se v něm.

Ministerstvo prý podalo v souvislosti s podezřelými smlouvami celkem čtyři trestní oznámení, která však policie odložila. Od nástupu ministra Karla Schwarzenberga do funkce v létě 2010 se proces a kontrola zadávání zakázek prý ve všech oblastech včetně IT výrazně zdokonalil. Ve zmíněném prohlášení žádá ministerstvo zahraničí Klouzala, aby veškeré důkazní materiály předal policii.

Klouzal o Schwarzenbergovi

„Je to nepochopitelné, že za vlády Karla Schwarzenberga, který má navenek obrovské renomé, se tam dějí takovéto věci. Před revolucí a po ní bojoval za lidská práva, nyní se dostal nahoru a na všechno kašle. Možná si myslí, že už má renomé tak silné, že už se mu nic nestane. Má Fórum Karla Schwarzenberga za obnovu demokracie v Česku a pozvednutí morálních principů, přitom úplně kašle na lidská práva a bojovníky proti korupci. Navíc lidem, kteří se ho na to zeptají, otevřeně lže. Umělecká obec v něm vnímá lidský rozměr, ale on hraje v politice pragmatickou hru,“ říká ParlamentnímListům.cz Klouzal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…