„Dnešní dohoda je velký úspěch a důkaz, že se dokážeme dohodnout. Víceletý finanční rámec EU je schválený a obsahuje všechny priority důležité pro Českou republiku. Je schválena i další finanční podpora na pomoc Ukrajině,“ řekl předseda vlády.
Revize rozpočtu neomezí oblasti prioritní pro ČR, jako jsou kohezní politika, společná zemědělská politika či oblast migrace. Programy související s migrací se naopak navýší o dvě miliardy eur. Součástí je i podpora pro členské státy, které hostí na svém území velký počet uprchlíků z Ukrajiny, což je příklad i České republiky. To jsou konkrétní finanční prostředky navíc, ze kterých bude moci čerpat i ČR.
„Výrazně se posilují projekty na podporu boje proti nelegální migraci ve třetích zemích a také spolupráci se státy západního Balkánu – celkem o 7,6 miliardy eur. Pozitivní je rovněž navýšení společných investic do obrany o 1,5 miliardy eur,“ dodal Petr Fiala.
Dlouhodobá finanční pomoc Kyjevu sestává z půjček v objemu 33 miliard eur a 17 miliard eur v grantech. Pomoc by měla jít na zajištění základních funkcí státu. Závěry ER počítají s tím, že se o penězích pro Ukrajinu bude vést každoroční debata, ovšem bez možnosti, že by Maďarsko, které v prosinci jednání zablokovalo, mohlo pomoc vetovat. Po dvou letech zároveň může Evropská rada vyzvat Komisi, aby provedla přezkum fungování nástroje na podporu Ukrajiny.
„V podmínkách ruské agresivní války by bez naší finanční podpory ukrajinský stát brzy přestal fungovat. To by mělo nedozírné následky pro naši bezpečnost, ale také na migrační situaci,“ uvedl premiér Fiala.
Lídři se dále shodli na dalších dodávkách munice pro Ukrajinu. Evropská rada v závěrech podpořila také další pokračování vojenské podpory skrze Evropský mírový nástroj, ze kterého čerpá i ČR a pokrývá tím část vojenských dodávek na Ukrajinu.
Evropská rada diskutovala i o podmínkách evropských zemědělců a o situaci na Blízkém východě.