Do auly Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v pátek dopoledne dorazilo asi na tři sta studentů poslechnout si slova prezidentského kandidáta a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Hned v úvodu diskuse ministr hovořil o tom, jaký bude v případě svého zvolení prezident.
„Nejsem tak výjimečná osobnost a charakter jako byl Václav Havel, nejsem ani ekonom jako Václav Klaus. Nebudu tvrdit, že budu nejlepší prezident, ale mohu říct, že jsem pro výkon této funkce nejlépe připraven. V politice se totiž pohybuji už několik desetiletí, a tak mohu nabídnout znalost řemesla a vysvědčení, že jsem docela dobře sloužil České republice," sdělil Schwarzenberg přítomným posluchačům v přeplněném sále.
Nebude slibovat nic, co jako prezident nemůže splnit
A pokračoval: „Pevně se držím toho, že nic neslibuju. Zrušit školné, zvýšit důchody nebo postavit dálnice, na to nemá prezident pravomoci. Co bych ale chtěl, je využít možnosti vlivu. Například výdaje na vědu, výzkum a inovace jsou u nás příliš nízké. České univerzity jsou ve druhé stovce v mezinárodním pořadí. Aby se to změnilo, chtěl bych vést setkávání jak politiků, vědců, zástupců průmyslu,“ doplnil prezidentský kandidát.
Na tato slova reagoval politolog Tomáš Lebeda z místní katedry politologie a evropských studií, která setkání zorganizovala. „Je chvályhodné, že neslibujete něco, co by Ústavou dané pravomoci prezidentovi neumožňovaly. Nicméně, obávám se, že vám to asi mnoho hlasů voličů nepřinese,“ poznamenal politolog.
I malé státy mohou hrát významnou roli
Následně hovořil znovu Schwarzenberg. „ČR je poměrně malá země uprostřed Evropy. V dřívějších dobách jsme byli strašně hrdí na to, že jsme srdcem tohoto kontinentu a dnes by někteří z nás byli rádi, kdyby toto srdce ťukalo někde vedle Evropy. A lékaři ví, že když je srdce mimo tělo, tak to vždycky bude obtížné. Jsem toho názoru, že i malé státy mohou hrát významnou roli. Příkladem nám může být třeba Lucembursko. Chci proto směřovat naši zemi na silné postavení v Evropské unii, abychom byli plnohodnotnými členy,“ řekl dále kandidát na Hrad, který by chtěl jako prezident vést také živější dialog s oběma komorami parlamentu, vládou, ale i opozicí, aby se podle něj neprohlubovala propast mezi levicí a pravicí.
Buď infarkt, nebo spánek
Poté se diskuse stočila k jeho věku. Karel Schwarzenberg brzy oslaví pětasedmdesáté narozeniny. „Řada lidí říká, že jste příliš starý pro výkon této funkce,“ řekla profesorka z katedry germanistiky Ingeborg Fialová. Schwarzenberg to však vidí jinak. „Pravděpodobně už nevyhraju Velkou pardubickou steeplechase, jak jsem v mládí snil, ale jinak se cítím dobře. Předchází mě pověst, že spím během projevů ve Sněmovně. Vážená paní profesorko, kdybyste tam seděla a musela ty projevy poslouchat, buď dostanete infarkt, protože vypijete tři litry kávy, abyste to vydržela, anebo usnete také,“ řekl s úsměvem, za což sklidil velký potlesk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka