V liberecké speciální základní škole operovali pracovníci kanceláře ombudsmana Varvařovského. Prováděli „etnický výzkum“. Nahlíželi do učeben a během deseti minut si poznamenali počet Romů, kteří seděli v lavicích.
Pracovníci sečetli jako Romy i děti s černými vlasy
„V jednom ročníku dokonce děti seděly zády k pracovníkům. Takže jim ani neviděli do obličejů, přesto si udělali pár čárek a odešli,“ rozčiluje se v LN ředitelka školy Dana Studničková.
Ředitelé takovou metodu nazývají „kouknu a vidím“. Shodli se na tom, že mezi sečtenými žáky byli i ti, kteří vůbec nemají romské rodiče, ale jen černé vlasy.
„Ano, u nás takové děti počítali. Ptala jsem se jich, jak je to například v případě dětí ze smíšeného manželství. A odpověď? Prý že blonďaté dítě není romské, zatímco černovlasé je,“ popsala LN jednání s úředníkem Ingrid Franková, ředitelka školy z Toužimi.
Ředitelé proto začínají další výzkum bojkotovat. V brněnské škole v Lidické ulici Gordon Brei nevpustili sčítače do tříd. Jinde odmítli vyplnit dotazník o počtu romských žáků v každé třídě, ředitelům se nelíbilo, že by měli „přichystat jmenné seznamy všech žáků školy dle zařazení do jednotlivých tříd“.
Ředitelé se obávají, že jim budou zavřeny školy, míní Varvařovský
Podle Varvařovského se ale ředitelé bojí toho, že se děti sečtou a školy se pak zavřou. Míní tím strategii vlády, podle které mají praktické školy vymizet během čtyř let.
Samotný výzkum ombudsman hájí, protože dosud nikdo nemá představu, kolik romských dětí chodí do zvláštních tříd. „Máme přece pomáhat obětem diskriminace, tak to děláme. Rozhodli jsme se začít právě tímto výzkumem,“ vysvětluje Varvařovský v LN.
Ombudsmana podporuje také zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Romské děti jsou prý do zvláštních tříd často zařazeny podle chybné diagnózy.
Sčítání je reakce na rozsudek lidskoprávního soudu ve Štrasburku
Důvodem sčítání romských žáků byl rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Na něj se před pěti lety obrátila skupina Romů, kteří neprávem skončili v praktické škole. Česko pak slíbilo, že segregaci odstraní a děti nebudou automaticky posílány do zvláštních škol.
Ministerstvo školství tvrdí, že už ve věci dochází k posunu. Podle Hynka Jordána z tiskového oddělení byla novelizována vyhláška kritizovaná Štrasburkem. LN ale připomínají, že ministerstvo opustilo několik odborníků, kteří se diskriminací ve školách zabývali. Ti navíc tvrdí, že pro ministra Josefa Dobeše (VV) je toto téma nedostupné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe