Jan Kalvoda prohlásil, že řešení současné krizové situace, která zatím prezentovali politici, jsou ústavně napadnutelná a on je připraven znovu stížnost k ústavnímu soudu podat.
Podle serveru iDnes.cz si Kalvoda dokáže představit jen tři cesty, které by mohli politici navrhnout. Vyhlásit volby na jiný blízký termín, narychlo trvale změnit ústavu či třikrát rychle za sebou odehrát navržení vlády a vyslovení nedůvěry.
Nejvíce pravděpodobná je právě druhá ze zmíněných variant. Senátní návrh zákona už prošel dvěma čteními, stačilo by jej jen dovést k čtení třetímu a schválit
"ODS je připravena okamžitě podpořit obecný zákon o možnosti rozpuštění Poslanecké sněmovny. Takový zákon by do budoucna předcházel podobným situacím a krizím," říká například Mirek Topolánek.
Lídři stran si dovedou představit, že by návrh zákona bylo možné v parlamentu schválit v řádu několika dnů. "To by taky bylo hodno ústavní stížnosti," komentoval podobnou variantu pro MF DNES Kalvoda.
Nenápadný poslanec původně zvolený za ČSSD Miloš Melčák, už tři roky významně hýbe českou politikou. Díky jeho hlasu vznikla v roce 2006 první Topolánkova vláda, o rok později se začaly realizovat pravicové reformy z dílny ODS. Svým hlasem ovlivnil i volbu prezidenta.
Nyní ohrozil konání předčasných sněmovních voleb původně plánovaných na 9. a 10. října. Tyto volby jsou velice očekávané a mnoho lidí si od nich konečně slibuje řešení finanční i rozpočtové krize.
Současná provizorní úřednická vláda nemá mandát k tomu, aby mohla rozhodovat o některých důležitých krocích, které nadlouho ovlivní chod státu. Proto rozhodnutí například o řešení hrozivého schodku rozpočtu nebo vyřešení situace ve zdravotnictví chtěli nechat na vládě vzniklé z řádných voleb. Nakonec však není jisté, jestli úředníci v čele státu nezůstanou až do června příštího roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mab