V armádě končí tři vysoce postavení generálové

17.12.2009 8:57 | Zprávy

Po skandálech v misích odcházejí z armády ke konci roku tři vysoce postavení generálové, mimo jiné i Jiří Halaška, který byl postaven mimo službu kvůli aféře vojáků nosících v Afghánistánu nacistické symboly.

V armádě končí tři vysoce postavení generálové

Armádu opustí také zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš a Josef Sedlák. Agentuře ČTK to dělila mluvčí generálního štábu AČR Jana Růžičková. Všichni tři odcházejí na vlastní žádost.

Halaška zodpovídá za velení vojsk v mezinárodních operacích. Již v listopadu byl postaven mimo službu kvůli aféře dvou českých vojáků, kteří nosili v Afghánistánu nacistické symboly.

Prokš byl v letech 2002 až 2003 náčelníkem Vojenské zpravodajské služby. Poté, co se rozvědka a kontrarozvědka sloučily do jedné tajné služby, stanul i v čele Vojenského zpravodajství. V roce 2004 byl z této funkce na vlastní žádost odvolán. Poté působil několik měsíců jako poradce ministra obrany. Prokš podle serveru iDnes.cz uvedl, že pětatřicet let v armádě je akorát tak dost, aby začal normálně žít i v civilu. "Nic víc za tím nehledejte," cituje generála iDnes.cz.

Server však s odvoláním na informace Mladé fronty Dnes (MfD) napsal, že k odchodu mohly Prokše vést závěry rozsáhlejšího vyšetřování dlouhotrvajících nedostatků armádních jednotek působících v zahraničí.

Vyhověl jsem žádosti obou generálů odejít z armády. Je to věc jejich osobního rozhodnutí," citoval server ministra obrany Martina Bartáka. 
  

V armádě podle mluvčí generálního štábu 31. prosince na vlastní žádost končí i Josef Sedlák, zástupce české armády na nejvyšším velitelství spojeneckých sil v Evropě v Belgii. Jeho odchod podle dostupných informací s koncem Halašky a Prokše nesouvisí, uvedl iDnes.cz.

Armáda na sebe v posledních týdnech poutá pozornost zejména problémy v zahraničních jednotkách. Asi největší rozruch vzbudil případ dvou vojáků, kteří během působení v provincii Lógar v Afghánistánu nosili na přilbách symboly nacistických jednotek SS. Barták je kvůli tomu nechal propustit z armády.

Foto: Mediafax

Kromě extremismu muselo vedení české armády v poslední době řešit i další problémy. V listopadu příslušník vojenské mise v Kosovu asi při neodborné manipulaci se zbraní postřelil svého kolegu. Jiní příslušníci české mise v Kosovu se podle MfD v září opili a poprali, v říjnu čtyři další čeští vojáci v Kosovu kouřili marihuanu či hašiš.

Prokše ve funkci 1. zástupce náčelníka generálního štábu vystřídá nynější zástupce velitele společných sil - velitel pozemních sil Miroslav Žižka. Halašku nahradí Aleš Opata, nynější ředitel sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany. Za Opatu pak na jeho dosavadní místo nastoupí Bohuslav Dvořák. Sedláka na postu vojenského představitele ČR při nejvyšším velitelství spojeneckých sil v Evropě v Belgii nahradí Petr Pavel, uvedla mluvčí generálního štábu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…