Do škol míří nové předměty: Etická výchova a finanční gramotnost

21.01.2010 5:10 | Zprávy

Na stovce českých škol už se vyučuje etická výchova. Školy mohou do osnov zařazovat také výuku v oblasti finanční gramotnosti.

Do škol míří nové předměty: Etická výchova a finanční gramotnost

Ministerstvo školství chce, aby se ve školách vyučovaly dva nové předměty: etická výchova a finanční gramotnost.

Dál je ministerstvo s etickou výchovou. Ta je už od 1. ledna letošního roku součástí rámcových vzdělávacích programů pro školy.

"V současnosti už etická výchova probíhá na zhruba stovce škol," řekla serveru ParlamentníListy.cz poslankyně KDU-ČSL a členka sněmovního školského výboru Michaela Šojdrová.

Záleží na školách, jak se k výuce předmětu postaví. Jeho zařazení do osnov totiž není povinné. "Tento obor není pro školy závazný, dostávají tedy v jeho podobě pouze nabídku komplexního zpracování obsahu, který mohou využít pro samostatný předmět nebo zařadit do šířeji pojatého předmětu, případně několika předmětů," uvedl Kateřina Böhmová z tiskového odboru ministerstva školství.

Učitel, který by chtěl nový předmět vyučovat, musí projít zvláštním vzdělávacím kurzem. "Existuje už ale také například kabinet etické výchovy v rámci Katedry pedagogiky a psychologie na Univerzitě Hradec Králové," dodává Šojdrová.

Proti zadlužování finanční gramotnost

Další nový předmět, finanční gramotnost, je zatím spíše ve stádiu příprav. Na několika školách však už proběhly zkušební kurzy.

"Nejen výsledky průzkumu uskutečněného Ministerstvem financí, ale i závěry Světové banky ukázaly na vysokou zadluženost našich domácností a zároveň potřebu zvýšit úroveň finančního vzdělávání. Finanční gramotnost bude v tomto smyslu účinným nástrojem prevence opakování minulých chyb," popisuje Böhmová.

"Je to předmět, který spíše spadá do oblasti středoškolského vzdělávání. Žáci by v rámci něho například měli být odborně seznámeni s finančními produkty," říká Šojdrová.

Předmět má podporu i z Bruselu, na jeho výuku totiž mohou školy žádost o prostředky v rámci projektu "EU peníze školám".

Také před výukou tohoto předmětu budou muset pedagogové projít zvláštním školením. Veškeré pomůcky a učebnice už ministerstvo má k dispozici.

Jakým způsobem a jak dlouho bude předmět vyučován, záleží opět na konkrétní škole. "Dovedu si představit půlroční kurz, dovedu si představit i rok takové výuky," dodíví Šojdrová.

Foto: euroskop.cz

Vážíme si Vašich názorů a zpětné reakce. V případě jakýchkoliv dotazů či námětů nás můžete přímo kontaktovat. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Leinert

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…