Paroubek varuje před privatizací důchodového systému

23.02.2010 12:58 | Zprávy

Předseda ČSSD Jiří Paroubek odmítá, aby si lidé na důchod museli v budoucnu povinně spořit tím, že budou odvádět prostředky do soukromých penzijních fondů. Mimo jiné by byl přechod na tento systém hodně drahý. Paroubek to uvedl na odborném mezinárodním semináři Penzijní reforma v ČR: Evoluce nebo revoluce?

Paroubek varuje před privatizací důchodového systému

Důchodovou reformou se momentálně zabývá odborná komise vedená Vladimírem Bezděkem. Prozatím zjistila, že bez dalších změn se český důchodový systém už nikdy nedostane z miliardových dluhů. Podle propočtů týmu mimo jiné hrozí, že v roce 2050 bude mít důchodový účet v dnešních cenách schodek kolem 120 miliard korun ročně.

Předběžné výpočty Bezděkovy komise Paroubek vnímá, ale podle něj jen nahrává ODS, která stále více hovoří o tom, že by měl vzniknout další spořící pilíř, tedy kombinace průběžného a fondového financování důchodů. Dokonce se ozývají z pravice i takové názory, že by si lidé měli na svůj důchod platit povinně.

FOTOGALERIE: Jak to vypadalo na místě semináře

ČSSD podle Paroubka také v této souvislosti znepokojuje nedávno přijatý vládní konvergenční program. Ten totiž předpokládá, že aktiva uložená ve fondech se mezi lety 2010 a 2020 zvýší z nynějších 3,4 procenta hrubého domácího produktu na 17,1 procenta. "To není možné dosáhnout jinak než zavedením povinného opt-outu, tedy vyvedení peněz ze stávajícího důchodového systému do soukromých účtů penzijních fondů, dojde tedy k částečné privatizaci důchodového systému," varoval Paroubek.

Vyvedení peněz do fondů by se podražilo

Přechod na jiný, než průběžný systém, by ale byl podle Paroubka hodně drahý. "Sociální demokracie odmítá vyvedení finančních prostředků ze základního důchodového systému," prohlásil Paroubek. Podle něj by takový systém znamenal přesun až 50 miliard korun ročně do privátních důchodových fondů. „Důvodem takového kroku, tedy vyvedení peněz do soukromých fondů, by byl ten, že by finanční trhy měly pravidelný tok příjmů. Tomu rozumím, že by z toho měly zisk, ale zároveň před takovou kapitalizací důchodového systém varuji," podotkl Paroubek.

Předseda Lidového domu chápe, že žádný penzijní fond nemůže být charitativní organizací, ale zdůrazňuje, že by pak tyto peníze byly závislé na tom, jaké jsou výkyvy na kapitálových trzích. Také podotkl, že právě tato závislost nedávno stála důchodce v USA 25 procent naspořených peněz.

„Hlavním cílem povinného důchodového spoření by také bylo, že by stát přenesl na jednotlivce odpovědnost a pak řekl, že za případné výkyvy není odpovědný. To je velmi pohodlné. Neoliberální stát pak pokrčí rameny a řekne: to je vaše věc," varoval Paroubek.

ČSSD navrhuje pozvolnou změnu

ČSSD navrhuje podle svého předsedy pozvolnou změnu důchodového systému, tedy evoluční. Není ale proti tomu, aby si lidé na důchod spořili. „Nejlepší důchodovou reformou je aktivní politika podpory rodin s dětmi, propopulační opatření, využití pozitivní ekonomické migrace, podpora ekonomického růstu a současně potírání nezaměstnanosti. Takto v komplexu můžeme hovořit o opatřeních vedeoucích ke stabilizaci důchodových účtů," řekl Paroubek na konferenci k situaci českého penzijního systému. ČSSD podle něj chce, aby se v nejbližších letech důchody pohybovaly kolem 15 tisíc měsíčně, tedy ve výši 65 procent průměrné mzdy. „Dnes to je pouhých 50 procent," dodal Paroubek.

ČSSD také navrhuje, aby došlo k oddělení důchodového systému od státního rozpočtu. Připomněl v této souvislosti, že v devadesátých letech byly peníze vybrané ČSSZ na důchody konzumovány ve státním rozpočtu jiných kapitol, což stálo důchodce nemálo miliard korun.

Svůj proslov na konferenci pak Paroubek završil tvrzením, že dnešní a ani budoucí důchodci nemohou doplácet na pravicové návrhy: „Nikdo nemiluje život, tak jako starý člověk. Proto důchodová reforma musí vést k tomu, aby starý člověk mohl život nejen milovat, ale taky ho důstojně žít."

Kritika Kalouska a Nečase

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pak v reakci na Paroubkova slova řekl, že nikdo z politiků nechce, aby lidé nežili důstojným životem. "Z toho, co Jiří Paroubek na semináři říkal, jsme neslyšeli žádná konkrétní řešení," zdůraznil Kalousek s tím, že bez reformy se budou důchody neustále snižovat bez ohledu, zda bude hospodářský růst či ne.

Petr Nečas, bývalý ministr práce a sociálních věcíí ODS, Paroubka obvinil z populismu a z toho, že sociální demokracie před problémem strká hlavu do písku. Průběžný důchodový systém pak označil přímo za "letadlo".

Související:
Lidé by si měli povinně spořit, tvrdí Kalousek
Nečas: Penzijní systém se podobá hře "letadlo"

Foto: Mediafax

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

22:31 Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

Koncem minulého týdne si příslušníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj vytipovali ke kontrole dodávko…