Miloš Zeman má proti ostatním politikům ve svém přístupu na akademickou půdu velkou výhodu. Úctyhodnou politickou kariéru, která, i přes několikaletou domnělou izolaci na Vysočině, trvá už od Sametové revoluce.
Debata studentů politologie a masmédií na pražské Vysoké škole Jana Amose Komenského s politickou ikonou let devadesátých může být pro studium jejich oboru výhodou, ovšem za předpokladu, že by skutečně diskutovali o volebním systému ČR, nikoli o tom, jak jej chtějí Zemanovci změnit.
Opakování, matka Zemanovy moudrosti?
Kapacitu sálu v jedné z budov školy na pražském Žižkově, byla překročena minimálně o třetinu, v učebně se tísní na 150 studentů, především studentek. Ne všichni jsou tu ale kvůli zájmu o politika, jehož premiérské působení vnímali tehdy jako dvanáctileté děti.
„Masmediální studia to mají povinně, těch je tu víc než půlka," sděluje Denisa, studentka prvního ročníku. Musí si tak kvůli zápočtu vyslechnout program Zemanovy SPOZ i kritiku politických oponentů. A sem tam i nějaký ten bonmot.
Více fotografií: Zeman láká studentky
Zeman si s nevhodností politické propagace na akademické půdě příliš hlavu neláme. Stačí, že na tuto skutečnost upozorní úvodem a je z obliga. Pamětník lednových začátků politického turné M.Z. po všech čtrnácti krajích si tak může zopakovat oněch „15, maximálně dvacet minut, přes které expremiér rozhodně mluvit nebude."
„Rád bych se s vámi poradil, zda má tento projekt šanci uspět," zahajuje Zeman debatu se studenty poté, co vyjmenoval sedm bodů pro posílení volebního práva občanů. To je prý cíl, který by si měly vytyčit všechny opravdu levicové strany. Současná levice to ale od dávného spasitele volebních preferencí ČSSD schytává na plné čáře. Mohou za to studenti, ptají se totiž nejčastěji na vztah k Václavu Klausovi nebo Jiřímu Paroubkovi.
Paroubek rovná se Sládek
„Klaus je názorový sok, ale dokáže dodržet dohodu," naráží bývalý premiér nikoli na hlavu státu, ale manévrovací schopnosti současného šéfa ČSSD. O několik minut dále pokračuje: „Znal jsem jednoho, ten také dal na průzkumy veřejného mínění. Zjistil, že 80 procent lidí chce trest smrti, 75 procent nemá rádo cikány, a postavil na tom volební program. Jmenoval se Miroslav Sládek," poukazuje Zeman na Paroubkův údajný populismus.
Studentka Denisa kroutí nevěřícně hlavou, ale vytrvá do konce předvolebního mítinku. Ten Zemanův je totiž vždy zakončen vtipem o něm a Klausovi v pekle. Studenti, kteří jej pamatovat nemohou, odměňují expremiéra potleskem, přednáška končí.
Bylo by záhodno zeptat se pořadatele akce, politologa Lukáše Novotného, na jeho hodnocení Zemanova výstupu, stejně jako důvod, proč tři měsíce před volbami pozval Miloše Zemana a zda pozve i Jiřího Paroubka. Není k tomu ale příležitost, musí se starat o svého hosta.
Na chodbě školy zní hluboký hlas s nezaměnitelnou dikcí. Zeman se svěřuje přítomným, že se studenty VŠ diskutuje často a rád. Před budovou po Zemanově "agitce" postává hlouček mladých vysokoškolaček.
Politici? No třeba Vendula Svobodová
Podle studentky třetího ročníku jsou podobné debaty na akademické půdě jejich školy běžné. Na konkrétní politické osobnosti, které její školu během tří let navštívily, si ale vzpomíná těžko. „Jo, byla tu vlastně Vendula Svobodová," říká po chvíli adeptka masové komunikace.
Zemanovu návštěvu ale hodnotí kladně. "Nahlédla jsem pod kůži dinosaura a zjistila, že se tam skrývá velmi sympatický člověk," okouzleně dodává.
Podle svého mladistvého vzhledu bude zřejmě prvovoličem, jako většina jejích kolegyň. Ti v dubnu, tedy měsíc před volbami, budou moci něco málo ochutnat i z pravicové kuchyně. Do přednáškového sálu zamíří mnozí z nich opět povinně, tentokrát na „zlobivé dítě" ODS Pavla Béma. Ten bude zrovna kandidovat do sněmovny. O drogách jim tentokrát přednášet asi nebude.
Dále čtěte:
Zemanovci zvolí předsedu, změní název a představí bus
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek