ODS se podle Pavla Drobila rozhodla vyjít na světlo se skutečnou povahou kauzy OKD. Důvodem jsou nadcházející volby. A na případu zpackané privatizace hornických bytů už konkurenční ČSSD podle ODS vydělala dost hlasů. „Sociální demokracie využila kauzu OKD už ve třech volebních kampaních, je načase si říci, jaký je skutečný stav věcí," uvedl Drobil.
ČSSD může za situaci nájemníků, tvrdí Drobil
Socialisté podle moravskoslezského volebního lídra nesou plnou zodpovědnost za současnou situaci nájemníků. „Byl to návrh tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky, aby stát prodal 45,9 procenta akcií OKD společnosti Karbon Invest. Premiér Stanislav Gross tento prodej schválil, za 2,4 miliardy chtěl prodat zmíněných 44 tisíc bytů. Až na zásah Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se cena k nelibosti sociálních demokratů zvedla přes čtyři miliardy," uvedl Drobil.
Tržní cena bytů přitom činí až 55 miliard. Důvodem levného prodeje měl být jen budoucí prodej bytů nájemníkům.
Drobil upozornil i na fakt, že místo pevně zakotvené povinnosti prodat byty lidem se ve smlouvě státu s Bakalovým impériem objevilo jen „vágní" předkupní právo. „To ukazuje, jak to ČSSD tehdy myslela s ochranou nájemníků," uvedl Drobil. Dalším důkazem superlevného převodu bytů je pak smluvní pokuta za porušení zmíněného předkupního práva, ta činí jen několik milionů korun.
ODS žádá zveřejnění smlouvy
ODS také požaduje zveřejnění smlouvy mezi Karbon Investem a Fondem národního majetku z roku 2004. Za tím účelem prý osloví i ministra financí Eduarda Janotu. „To klidně podpořím, s tím nemám problém," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který velkou kauzu svého regionu v poslední době často medializoval. Kauza by se podle něj měla řešit, a ne používat v předvolebním boji.
Zaorálek také odmítl údajnou bezzubost sankcí za porušení předkupního práva ze strany Bakalovy RPG. Předkupní právo je prý zajištěné dobře a jeho síla se projeví ve chvíli, kdy by chtěl Bakala byty prodat za tržní ceny. „Tehdy se dostane do křížku s Evropskou legislativou, protože to bude nedovolená veřejná podpora," vysvětlil Zaorálek s tím, že v tu chvíli může česká vláda Bakalovi klidně vypovědět celou privatizační smlouvu.
Sobotka: ODS pouze uměle vyvolává skandály
„ODS se snaží vytvářet uměle skandály, je to součást jejich negativní kampaně. Ta má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních kauz," reagoval místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podotkl, že kauza začala už v roce 1990, kdy tehdejší ministr financí Vladimír Dlouhý vložil byty OKD do majetku společnosti. „Jinak by šly do majetků obcí a měst," podotkl Sobotka.
Naopak byla to podle bývalého ministra financí právě ČSSD, jejíž vláda smluvně zajistila povinnost společnosti prodat byty pouze jejich nájemníkům a omezila možnost nakládání s nimi. Vláda ČSSD pak prodala byty horníků za tržní cenu.
Kauza OKD vypukla naplno poté, co Bakalova společnost RPG Byty, která domy na Ostravsku spravuje, vypověděla nájemníkům jejich předkupní právo. Společnost dostala od ministerstva financí pokutu v souladu se smlouvou, tedy 30 milionů korun.
Celý případ, kde je ve hře největší bytový fond ve střední Evropě, také bude řešit Ústavní soud. Miliardáři Bakalovi se totiž nelíbí, že o pokutě jeho společnosti v podstatě rozhodla Poslanecká sněmovna, čímž prý došlo k porušení základního ústavního principu dělby moci.
Více k OKD:
Drobil (ODS): Problém bytů OKD způsobila ČSSD
Topolánek: Jiří Paroubku, omluvíte se občanům ČR?
KDU-ČSL: Kauza OKD
Kauza na stránkách (CSSDprotiVam) spravovaných ODS
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek