Brožová-Polednová bude asi příští rok volná

26.03.2010 9:38 | Zprávy

Prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, která byla odsouzena za justiční vraždu Milady Horákové k šestiletému vězení, může být za rok propuštěna z vězení.

Brožová-Polednová bude asi příští rok volná

Pražský vrchní soud ve středu snížil na základě starších prezidentských amnestií dosavadní šestiletý trest bývalé dělnické prokurátorce Ludmile Brožové-Polednové na polovinu. Píše to deník Právo s odvoláním na důvěryhodný zdroj. Teoreticky by tedy Brožová-Polednová mohla být na svobodu propuštěna příští rok v březnu.

Brožová-Polednová je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let. O jejím případu tento týden rozhodoval Vrchní soud v Praze. Jenže nezveřejnil s jakým výsledkem. "Zkrácení trestu je o tři roky," uvedl zdroj Práva

Brožová - Polednová tak může po odpykání dvou třetin trestu zažádat o podmínečné propuštění, a vzhledem k tomu, že už má za sebou rok ve věznici ve Světlé nad Sázavou, do zmíněné poloviny by jí zbývalo odsedět si už jen další rok.

Informaci Práva o verdiktu soudu ve středu odmítl potvrdit či vyvrátit i jeho mluvčí Jan Fořt. Není tedy jasné, kolik a které z amnestií se podle verdiktu vrchních soudců na Polednovou vztahují. Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že by se nejstarší české vězenkyně, odsouzené za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950, měly týkat celkem tři milosti. 
 

Dvě z nich vydal v letech 1953 a 1955 tehdejší prezident Antonín Zápotocký, třetí v roce 1990 Václav Havel. Každá z nich měla snížit trest o dva roky, dohromady tedy o šest let, v takovém případě by byla Brožová-Polednová volná. Podle listu je ale možné, že jedna ze Zápotockého amnestií (ta z roku 1955) se podle některých právníků na Polednovou vztahovat nemá. „Je možné, že týž názor měl i vrchní soud," uvedlo Právo.

 

Čtěte také:
Brožová-Polednová má možnost dostat se z vězení
Advokáta Brožové-Polednové prověří komora

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…