Středisko empirických výzkumů (STEM) už léta přináší volební průzkumy, kterých hojně využívají média včetně veřejnoprávních České televize a Českého rozhlasu. Nejvýznamějším zákazníkem STEMu je ovšem ČSSD, Langer se proto domnívá, že je společnost zaujatá. Informaci přinesla sobotní MF DNES.
Volební manažer sociální demokracie podle Langera nechtěl povolit členům strany diskuzi v pořadu Českého rozhlasu "Posviťme si na politiky", pokud průzkumy nebude dělat právě STEM.
Tvrdík Langerovo nařčení odmítá. "Nechtěl jsem do debaty kandidáty ČSSD pustit, protože mi rozhlasová debata přišla nadbytečná, když už podobná běžela v televizi," hájí se.
Průzkumy STEMu se mu ale také úplně nelíbí, kvůli statistickým chybám znevýhodňují podle něj malé strany jako KDU-ČSL, která má preference těsně pod pěti procenty. "ČSSD vyjádřila pochopení pro výhrady Cyrila Svobody," řekl Tvrdík.
Lidovci jsou totiž možným koaličním partnerem sociálních demokratů.
Zpravidla platí, že když STEM oznámí drtivé vedení jedné strany nebo zařadí do pásma nad preferenční pětiprocentní hranici menší, dosud neznámou stranu, pomůže jim v popularitě.
Menší strana tak potom může vystoupit v předvolebním speciálu Otázek Václava Moravce a je jí poskytnut značný prostor pro sebeprezentaci. Někdy ji tím firma dokáže nepřímo "dostrkat" do sněmovny.
Langerově kritice STEMu nahrává i fakt, že firma přiznává v poslední době sociální demokracii více procent než například Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Někdy i kolem šesti procent navíc.
Prozatímní ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan ale oznámil, že na debatách nehodlá nic měnit.
Více: STEM: Nečasova ODS se propadla, na ČSSD ztrácí devět procent
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par