Přestože se věřitelé, kterým OP dluží kolem 1,5 miliardy korun, domluvili na reorganizaci společnosti, žádný z nich nakonec nepřišel s konkrétním návrhem na její realizaci.
Insolvenční soud proto poslal podnik do konkurzu. Zatím sice nepravomocně, ale není příliš reálné, že by o něj nějaký investor ještě projevil zájem.
„Situace bude řešena konkursem," sdělil v pondělí 3. května ráno soudce Jan Kozák. Ještě před dvěma měsíci přitom konstatoval, že „věřitelé na schůzi přijali usnesení, kterým odsouhlasili jako způsob řešení úpadku dlužníka reorganizaci." Dnes je ale všechno jinak a firmu budou dál řídit pouze insolvenční správci. Ti mají nyní za úkol připravit návrh řešení prodeje a budoucnosti textilního gigantu.
600 zaměstnanců odešlo
OP Prostějov opustilo zatím zhruba 600 zaměstnanců, tři stovky ve zrušeném závodě v Jeseníku a další tři stovky v mateřském prostějovském podniku. „Opravdu se bojím, co bude dál, protože ve svých letech a se svou kvalifikací nejspíš práci nenajdu. Jak budeme žít, to nám ti, co přivedli fabriku ke krachu, už ale neřeknou," posteskla si padesátiletá zaměstnankyně Oděvního podniku, která je vyučenou šičkou a pro firmu pracuje celý život.
Podle šéfové podnikových odborů Heleny Vyroubalové se zatím další propouštění zaměstnanců nechystá. „Insolvenční správce mě informoval, že má zájem výrobu zachovat a v závodě zatím zůstane i stávající počet pracovníků. Minimálně na květen máme zakázky a o dalších se jedná," sdělila Helena Vyroubalová. Jak upřesnila, vyrábí se především takzvané měřenky, což jsou obleky šité na míru. V provozu zůstávají také desítky podnikových prodejen, jejich osud je ale značně nejistý, protože doprodávají loňské zboží bez nových kolekcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Kulhánek