Benešovy dekrety vydržely, Mikulov zůstává státu

10.05.2010 14:07 | Zprávy

Zámek, rodinná hrobka na náměstí, stovky hektarů pozemků a další nemovitosti v úhrnné hodnotě milionů korun, které patřily nejbohatšímu rodu na Mikulovsku, zůstávají v majetku státu. Rozhodl o tom v pátek Okresní soud v Břeclavi. Složité jednání se vleklo už od října roku 2009.

Benešovy dekrety vydržely, Mikulov zůstává státu

„V celém rozsahu se zamítají všechny projednávané žaloby, aby soud určil že Alexander Dietrichstein (1899-1964) byl vlastníkem všech pozemků a staveb," uvedl v rozsudku soudce Přemysl Klas. Ten zároveň zdůvodnil že soud se ve svém verdiktu vycházel z Benešových dekretů.

V Argentině žijící Olga Maria de las Mercedes Teresa Margarita von Dietrichstein (na snímku) žalovala osm subjektů. Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK), Ministerstvo obrany ČR, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, státní podniky Lesy České republiky a Povodí Moravy, Pozemkový fond ČR a Jihomoravský kraj.

Dietrichsteini: vlastenci, anebo nacisté?

Nárokovala si vydání mnohých pozemků a staveb, včetně mikulovského zámku a rodinné hrobky. Dcera majitele mikulovského panství soudci Přemyslu Klasovi při podávání žaloby představila Dietrichsteiny jako vlastence. „V Mikulově jsem žila do osmi let, chodila tam do školy, až v roce 1944 jsem se přesídlila do Vídně za nemocnou babičkou," uvedla žalobkyně, která připomněla zásluhy rodu na rozvoji mikulovského panství. Vlastnili je od roku 1575 do roku 1945. Dáma nyní žije v Argentině, česky neumí.

Otec žalobkyně, Alexander von Dietrichstein se proslavil, když Hitlerovi při jeho cestě do obsazeného Mikulova neotevřel brány zámku. Postoje, v nichž odmítl rozbití Československa, mu vynesly uvěznění. U soudu ovšem zazněla i svědectví opačná, která vinila otce žalobkyně z kolaborace. Právě kolem života a vztahu k nacistům a následného způsobu konfiskace se točí celá podstata sporu. Právník Dietrichsteinů Jaroslav Čapek nechtěl prorazit přes Benešovy dekrety, ale zpochybnit způsob, jakým byly vůči majitelům panství použity. Neuspěl. Soudce při zdůvodnění rozsudku mimo jiné opět vzpomenul na existují přihlášku knížete do NSDAP, jeho členství v Sudetoněmecké straně a i když připustil, že bývalý majitel panství byl spíše protinacistického smýšlení, nešlo ani v tomto případě použít výjimku z dekretů, neboť nejsou známy žádné konkrétní aktivní postoje v případném odporu. Dcera knížete se s největší pravděpodobností odvolá a dá tak na radu svého obhájce.

Foto autor


Více: TÉMA: Benešovy dekrety a výroky českých politiků

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Hašek: Přešlapování s ministerstvem dopravy zažívají také kraje

17:00 Hejtman Hašek: Přešlapování s ministerstvem dopravy zažívají také kraje

Regionální železniční doprava stále čeká na několikátou, snad už finální a konečně platnou verzi mod…