Svobodu doprovázel i šéf zelených Ondřej Liška. Obě strany, které v nadcházejících volbách budou bojovat o přežití ve sněmovně (dubnový průzkum Medianu), mají na tendr shodný názor, měl by se co nejrychleji zrušit a nové zakázky by se pak uzavíraly na podstatně kratší dobu, než je deset let.
Svoboda ani Liška skrz zakázku nevidí. Je pro ně neprůhledná
Zatímco zelení se především obávají, že se těžařské firmy budou snažit vytěžit z lesa maximum a nenávratně tak lesní hospodářství poničí, Svobodovým lidem jde prý o živnostníky. „My chceme, aby práci měli malí a střední podnikatelé, aby práce byla v regionech a aby se dříví nevyváželo do zahraničí a zpracovávalo se doma. Ten důvod ekologický v tom je taky," uvedl Svoboda.
Oba politici se odvolávali i na usnesení ze 14. dubna, které se jim u kolegů poslanců podařilo prosadit. To vyzývá vládu k zastavení tendru a vytvoření výběrové komise. Zadání zakázek na těžbu by také mělo být průhlednější než doposud.
Že by obří tendr na těžbu dřeva byl tunelem, odmítá razantně sám ministr Šebesta, nominovaný do vlády ČSSD. „Já naprosto odmítám ta hesla o tunelování, o to zde vůbec nejde," ohradil se během krátkého setkání s aktivisty ministr. Napadání tendrů a protestní akce považuje za součást předvolebního boje, svědčí to prý o nemístné politizaci problému. Jeho slova bohužel nevyslyšeli někteří poslanci strany, za kterou byl nominován, část sociálních demokratů výzvu poslanců vládě k zastavení tendru podpořila.
Čtěte také:
-
Šéf lidovců Svoboda se u kulatého stolu kroutil a útočil na TOP 09
-
Čtyři zelení ministři byla kuriozita, vyslechl si Liška ve studiu
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek